Sedm schodů k moci pohledem Zdeňka Škromacha: Zaskočila mě síla lásky a proměna premiéra Nečase
Seriál Sedm schodů k moci nabízí divákům vhled do zákulisí českého politického prostředí a kromě inspirace manželi Nečasovými v něm lze spatřit i příběhy dalších politiků. Životní osud Anny Malé, jež díky svému šarmu a vypočítavosti šplhá do nejvyšších politických pater, zaujal velkou část televizního publika. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila bývalého ministra a místopředsedu vlády Zdeňka Škromacha s otázkou, jak vzpomíná na dobu, kdy premiéra Petra Nečase začala ovládat ambiciózní žena. "Vnímal jsem ho jako člověka se zvláštní povahou," uvedl bývalý vysoce postavený politik, který nastínil, že v seriálu spatřuje i další spojitosti s tehdejšími politickými špičkami.
Seriál Sedm schodů k moci je podle jeho tvůrců jen volně inspirovaný kauzou manželů Nečasových. Podle zasvěcených osob se v seriálu objevují i další příběhy motivované tehdejšími vysoce postavenými politiky.
Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila někdejšího ministra práce a sociálních věcí Zdeňka Škromacha s dotazem, jak seriál, který je napsaný na motivy reálných událostí, vnímá a jak vzpomíná na dobu, kdy celá kauza kolem tehdy Jany Nagyové a Petra Nečase propukla. "Premiér Nečas, který byl poměrně silně věřící katolík, pro mě představoval zvláštní povahu člověka. Politicky vyrostl v pozadí Topolánka, který v kontrastu postupoval oproti Nečasovi s určitou mírou útočnosti. Nečas do doby, než propadl ženskému kouzlu své stávající manželky, tak byl prakticky bez nějakých politických skandálů. Do průšvihů ho paradoxně dostala ambiciózní žena, což je vlastně na tom příběhu nejsilnější," ohlédl se pro ŽivotvČesku.cz bývalý vysoce postavený politik Zdeněk Škromach s tím, že Nečase vždy vnímal jako »čistého« politika, a to do doby, než ho začala ovládat silná láska k ambiciózní ženě.
"Na seriálu mi přijde hodně zajímavé, že tam dochází k inspiraci v podobě prolínání příběhů i jiných politiků než jen Petra Nečase. Lze tam spatřit dění, které si lze spojit s událostmi kolem Standy Grosse, Bohuslava Sobotky a dalších. Osobně seriál vnímám jako velmi povedený," zdůraznil někdejší ministr zdravotnictví a ministr práce a sociálních věcí.
Podle Zdeňka Škromacha by se motivů na natočení dalších podobných seriálů v českém politickém prostředí našlo více. "Určitě by podobných seriálů mělo vznikat více. Dobré je, že divák spatřuje skutečnost, že i politik je jen obyčejný člověk, který se dostává pod určitý tlak. A buď to ustojí a nepodlehne, nebo naopak. A určitě je zajímavé, že takový seriál srozumitelnou formou ukazuje nějaké zákulisí. Příkladem třeba událost, kdy Mirek Topolánek byl nafocen v Toskánsku," dodal pro ŽivotvČesku.cz Zdeněk Škromach, který v dobách své politické slávy sledoval řadu kauz přímo »z první řady«.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.