Vědci odhalili další nebezpečný následek covidu. Zasáhl celkem pětinu pacientů
Onemocnění covid-19, které způsobuje vir SARS-CoV-2, má podle vědců další neblahý následek, o němž se doposud moc nemluvilo. Lidé, kteří nemoc prodělali, mohou mít zvýšené riziko psychických poruch, jako je deprese, odhalila nová studie. Až pětině z nich byla do tří měsíců lékařem diagnostikována nějaká duševní nemoc.
Odborníci zkoumali od letošního ledna až do srpna lékařské záznamy 69 milionů lidí ve Spojených státech. Celkem i data 62 tisíc pacientů s covidem-19. Zkoumání expert§ ukázalo, že každému pátému pacientovi (18 %) lékař diagnostikoval psychickou poruchu, a to v období do třech měsíců po prodělání onemocnění, uvedl portál stanice CNN.
To znamená, že u pacientů s koronavirovým onemocněním je dvakrát vyšší pravděpodobnost na propuknutí duševní poruchy oproti běžným chorobám.
"Je velmi těžké posoudit toto zjištění. Psychiatrická onemocnění se u nemocných lidí objevují často a nemusí být překvapivé, že u pacientů s covidem-19 se to stává častěji, když se pochopitelně obávají, že by jim mohlo být opravdu zle a také musí vydržet období izolace," uvedl ke studii profesor David Curtis z londýnské univerzity.
Podle autora studie profesora psychiatrie Paula Harrisona existuje mezi covidem a psychickou poruchou úzký vztah. A to přímý účinek viru na nervovou soustavu, léky, případně obava z následků onemocnění a obecně z pandemie.
"Na základě předchozích pandemií víme, že duševní problémy obvykle u přeživších nastávají. A tato studie naznačuje stejný vzorec i u covidu-19, takže to není neočekávané," zhodnotila profesorka psychologie Til Wykesová.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.