Reklama:

Koalice Spolu má problém. Pekarová s TOP 09 a Jurečka s lidovci mimo Sněmovnu, ukázal volební průzkum. Zdůvodnil to Karel Havlíček

Markéta Pekarová Adamová a Marian Jurečka
Markéta Pekarová Adamová a Marian Jurečka
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 24. 4. 2024

Komentář: Sněmovní volby by v březnu vyhrálo hnutí ANO s 32 procenty hlasů, druhá ODS by měla 14 procent a třetí Piráty by volilo 10,5 procenta lidí. Do Sněmovny by prošly ještě SPD se sedmi procenty a hnutí STAN se šesti procenty. Z nynějších sněmovních stran by mimo dolní komoru zůstali lidovci a TOP 09. Zároveň roste podpora politických uskupení, která jsou nyní mimo Poslaneckou sněmovnu. K aktuálním datům poskytl komentář pro ŽivotvČesku.cz lídr stínové vlády Karel Havlíček (ANO). Redakci zajímalo, o jak velký problém pro koalici Spolu jde, když partneři občanských demokratů »topka a lidovci« jsou »mimo hru«.

Reklama:

Nejnovější data vyplývají z volebního modelu, který dnes na svém webu zveřejnila agentura Median. Ochota zúčastnit se voleb proti únorovému průzkumu mírně vzrostla na 62,5 procenta.

"V březnových údajích je patrná únava voličů ze sněmovních stran, která se projevuje relativně vyšší podporou stran mimo Poslaneckou sněmovnu. Nárůst podpory zaznamenaly KSČM, PRO 2022, Přísaha, Zelení i Trikolora," uvedli autoři průzkumu. Posun je podle nich patrně důsledkem začínající kampaně před volbami do Evropského parlamentu.

Reklama:

Podpora ANO a Pirátů se změnila jen mírně. Ve srovnání s únorovým modelem Medianu vzrostla u ANO o procentní bod a Pirátům klesla o půl procentního bodu. Hnutí STAN neudrželo únorovou devítiprocentní podporu. "ODS nadále posiluje na úkor svých koaličních partnerů," uvedl Median. Ze stran, které před minulými sněmovními volbami vytvořily s ODS koalici Spolu, by TOP 09 i lidovci v březnu získali shodně 3,5 procenta hlasů. "TOP 09 by se poprvé od dubna 2023 ocitla mimo Poslaneckou sněmovnu," podotkli autoři průzkumu.

"Je to logický důsledek toho, že když se dáte do holportu, tak malé strany na to dojíždí. Přirozeným způsobem ztrácí autenticitu a identitu. Běžný volič to dává do jednoho pytle, myšleno koaliční uskupení, a tam je dominantní ODS. I když nemají občanští demokraté velké preference v kontextu toho, že to je strana, která měla ambice mít okolo 30 procent voličské podpory, tak je výraznější než její partneři. U těchto malých stran to je pak cesta k jejich konci," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz bývalý dvojnásobný ministr Karel Havlíček, co jeho pohledem způsobuje, že lidovci a TOP 09 u voličů ztrácejí na podpoře.

SPD, které proti únoru podpora klesla o 2,5 procentního bodu, ztrácí podle Medianu zejména ve prospěch PRO 2022 a Trikolory. PRO 2022 by si v březnu vybrala čtyři procenta voličů a Trikoloru dvě procenta. Shodně 4,5 procenta by získaly KSČM a sociální demokracie (SOCDEM), zisk 3,5 procenta model dává hnutí Přísaha a tři procenta Straně zelených.

Strany aktuální vládní koalice, tedy ODS, TOP 09, lidovci, STAN a Piráti, mají v součtu podporu 37,5 procenta potenciálních voličů, uvedli autoři průzkumu. Bez sestavení předvolebních koalic by tak získaly 88 z 200 poslaneckých křesel.

"Ochota zúčastnit se voleb oproti minulému šetření mírně vzrostla," uvedl Median. Voleb do Sněmovny by se v březnu podle svého vyjádření určitě zúčastnilo 53 procent dotázaných, dalších 9,5 procenta účast zvažuje. Určitě by k volbám nešlo 30 procent účastníků průzkumu, spíše by nešlo 7,5 procenta.

Median v průzkumu mezi 5. březnem a 3. dubnem oslovil 1041 lidí ve věku 18 a více let. Statistická chyba činí 1,5 procentního bodu u menších stran a až tři procentní body u nejsilnějších stran.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: