Koalice Spolu dohnala hnutí ANO. Politolog zdvihl varovný prst, pokud jde o angličtinu kandidátů
Komentář: Volby do Evropského parlamentu by nyní vyhrálo opoziční hnutí ANO se ziskem 23,1 procenta hlasů. Druhé koalici Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) by dalo hlas 21,5 procenta voličů. Oba subjekty by v europarlamentu obsadily shodně šest křesel. Vyplývá to z květnového volebního modelu agentury STEM pro televizi CNN Prima News. Eurovolby se v Česku uskuteční příští víkend - 7. a 8. června. Pro ŽivotvČesku.cz poskytl k nejnovějším výsledkům komentář respektovaný politolog Josef Mlejnek z FSV UK. Odpověděl na to, proč je obecně o eurovolby u českých voličů nízký zájem. Zároveň uvedl, že je naprostým předpokladem, aby kandidáti na post europoslance disponovali kvalitní angličtinou. "Ne snad ani tak v rámci výslovnosti, ale rozhodně po obsahové stránce," zdůraznil.
Hnutí STAN by ve volbách podle STEM získalo 10,3 procenta hlasů. Čtvrtá by skončila koalice SPD s Trikolorou s 9,5 procenta. S těsným odstupem by následovali Piráti se ziskem 9,4 procenta. Koalice Stačilo! v čele s KSČM by dostala 8,1 procenta.
Koalici Přísahy a Motoristů přisuzuje volební model zisk 4,7 procenta hlasů, Sociální demokracii (SOCDEM) 2,9 procenta, Svobodným 2,7 procenta, Zeleným 1,9 procenta a strana PRO Jindřicha Rajchla by podle něj získala 1,8 procenta. Jinému politickému subjektu by dalo v eurovolbách hlas 4,1 procenta voličů.
Ředitel agentury STEM Martin Buchtík uvedl, že ANO částečně bojuje o hlasy voličů SPD. "Můžeme říci, že do určité míry úspěch SPD by byl případně na úkor hnutí ANO," řekl televizi CNN Prima News. V koalici Spolu je podle něj patrný přeliv mezi jednotlivými stranami. Velké množství lidí navíc váhá mezi Spolu a STAN. "Přičemž se mírně víc v tuto chvíli přiklání ke koalici Spolu a Starosty de facto vysávají," poznamenal Buchtík. Dodal, že poslední týden před volbami ale může situaci ještě změnit.
Proč se obecně volby do Evropského parlamentu nesetkávají s hojnou účastí tuzemských voličů, vylíčil ostřílený politolog Josef Mlejnek. "Je to kvůli tomu, že voliči necítí bezprostřední dopad. Když se jedná o volby do Sněmovny, tak se jedná o tom, kdo bude vládnout, jde o schvalování zákonů, což je pro lidi klíčové a rozhoduje se o jejich budoucnosti. V případě eurovoleb ten bezprostřední dopad necítí, maximálně jen interpretovaně. Je potřeba také vnímat to, že se tam několik lidí dostane a pak o nich nikdo neví, jen malá část vystupuje na domácí scéně, ale těch je velmi málo," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz odborník.
Pokud jde pak o jazykovou vybavenost, angličtina je naprosto základní a důležitý předpoklad. Kdo s ní má problémy, post europoslance pro něj není zcela vhodný.
"Logicky angličtina je zásadní věc pro post europoslance. Je důležitá znalost běžné konverzační angličtiny, protože neformální rozhovory v zákulisí jsou tím nejdůležitějším," dodal pro ŽivotvČesku.cz Josef Mlejnek s tím, že na akcentu až tolik nezáleží. Podstatné je umět se domluvit.
Při přepočtu na mandáty by ANO obsadilo v Evropském parlamentu šest křesel z 21, na které má Česko nárok. Stejný počet mandátů by měla i koalice Spolu. Tři křesla by získali Starostové a po dvou mandátech by měla koalice koalice SPD s Trikolorou, Piráti a Stačilo!
Výzkum pro volební model STEM se konal od 22. do 26. května. Zapojilo se do něj 1623 občanů ČR ve věku od 18 let. Model vycházel z volební účasti 35 procent.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.