Je to o komunikaci s voliči, jinak získávají prostor populisté, hodnotí volby poradce prezidenta. Promluvil o blikající červené kontrolce
Komentář: Výsledky českých voleb do Evropského parlamentu, které se konaly o uplynulém víkendu, jsou jasné. Redakci ŽivotvČesku.cz zajímalo, jak je vnímá komentátor, bývalý diplomat a v současnosti člen poradního panelu prezidenta republiky Petra Pavla v oblasti mezinárodních vztahů Petr Kolář. Pro ŽivotvČesku.cz uvedl, že v kontextu toho, jakou »neplechu ve společnosti« po sobě zanechaly nepříznivé události od doby covidu, nejde o zcela děsivý výsledek. Spíše jde o stav, který představuje blikající červenou kontrolku pro strany tvořící protipól současné opozice.
Hnutí Andreje Babiše zvítězilo v evropských volbách potřetí v řadě. Získalo 26,14 procenta hlasů a obsadilo sedm z 21 křesel českých europoslanců, o jeden mandát více než dosud. Koalici Spolu volilo 22,27 procenta hlasujících, což pro ODS, KDU-ČSL a TOP 09 znamenalo obhájení šesti z osmi mandátů.
Na třetí příčku se vyšvihlo dosud neparlamentní hnutí Přísaha, které spolu se stranou Motoristé sobě obdrželo 10,26 procenta voličských hlasů a získalo dva mandáty. Stejný počet křesel bude mít také koalice Stačilo! v čele s komunisty za 9,56 procenta hlasů a koalice vládních Starostů za 8,7 procenta hlasů. Obě koalice budou mít o jeden mandát více než nyní.
Místo tří budou mít jen jedno místo v Evropském parlamentu Piráti, které podpořilo 6,2 procenta voličů. Pro opoziční hnutí SPD s neparlamentní Trikolorou hlasovalo 5,73 procenta voličů, což pro něj znamenalo také jedno křeslo místo nynějších dvou.
"Vzhledem k tomu, jak je celkově rozjitřená nálada v západním světě, tak to ještě nedopadlo tak hrozně. Je tu důvod ke zlepšení a především zamyšlení, myslím těch stran, které chtějí Evropskou unii zachovat, aby byla silná, prosperující, svobodná. Tyhle politické strany musí umět lépe komunikovat se svými voliči, jinak přenechávají prostor populistům a politickým silám, o kterých prakticky nevíme nic, řídí se heslem ve smyslu »slibem neurazíš«. Zda ho pak opravdu splní, je jim celkem už jedno. Mám z toho rozporuplné pocity, ale není důvod k panice," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Petr Kolář, který s prezidentem Pavlem spolupracoval už před jeho zvolením do čela státu, radil mu hlavně právě v zahraničněpolitických otázkách.
"Evropské volby, jak jsou v mezičase před volbami do Sněmovny, jsou něco jako referendum, kdy lidé vstanou a vystaví vládě »nějaký účet«, což se stalo. Ale zdaleka to nemusí znamenat, že ve volbách parlamentních, kde je jiná účast a kde se »mimoparlamentnímu extrému« tolik nedaří, že to tam musí dopadnout špatně, naopak to může dopadnout všechno jinak. Koneckonců jsou tady různé subjekty, které jsou na okraji politického spektra a přetahují si podobné voliče, tak to vnímám, když to vezmu pragmaticky, jako výhodu. To, že se tady pan Rajchl s panem Turkem, panem Okamurou a paní Konečnou přetahují o podobný typ voličů ještě s Trikolorou, tak to je de facto v pořádku," dodal pro ŽivotvČesku.cz muž, který v době, kdy vykonával funkci diplomata, České republice v zahraničí výrazně zlepšoval svými postoji kredit.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.