Roman Prymula nastínil, co od viru SARS-CoV-2 čekat do budoucna. Mutování viru je přirozenou vlastností, říká
V současnosti se nejvíce diskutuje o tom, kdy proběhne zaregistrování vakcíny a její distribuce. V poslední, třetí fázi klinických studií, WHO uvádí deset vakcín. Právě proočkovanost populace je tím, co zastaví epidemii a vrátí život do běžného koloritu. Jenže zapomíná se na to, že koronavir může i v budoucnu vystrčit drápky. Epidemiolog Roman Prymula pro ŽivotvČesku.cz se pokusil nastínit, co se dá od něj očekávat.
"Úplně přesně chování viru v budoucnosti odhadnout nelze. Mutování je přirozenou vlastností, lze jen spekulovat, zda-li u viru, který mutuje pouze omezeným způsobem, může vzniknout mutace, která má klinicky zásadní význam. Čím bude nižší riziko šíření v populaci, k čemuž přispěje i vakcína, tím je nižší riziko významných mutací," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví.
Právě vakcína je tím, co by mělo svět zachránit před drastickými dopady onemocnění. Podle současného ministra zdravotnictví Jana Blatného má Česko zájem o čtyři miliony dávek vakcíny, první by dle jeho slov měly dorazit v lednu či v únoru, prioritně se budou očkovat rizikové skupiny – senioři a zdravotníci. Podle Blatného je cílem proočkovat 65 až 70 procent české populace.
Roman Prymula prozradil, jak vlastně vakcína v těle člověka funguje. "Vakcína obecně navodí protilátky a vytvoří také buněčnou imunitu, což povede k tomu, že se při budoucím setkání s virem imunitní systém s infekcí vyrovná podstatně rychleji. Minimálně by klinické projevy měly. být výrazně mírnější než u neočkovaných. Nevíme ale, jak často bude nutné přeočkování, to ukáže až praktické používání vakcíny," dodal pro ŽivotvČesku.cz uznávaný epidemiolog.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.