K mutacím viru v budoucnu docházet může, říká Roman Prymula, který popsal účinky vakcíny
Vakcína by měla být tím, co populaci ochrání před následky šíření viru SARS-CoV-2. Podle epidemiologa Romana Prymuly (56) existuje varianta, že v budoucnu bude docházet k mutaci viru. Jakým směrem zatím ale nejde odhadnout. "Vakcína je prostředek, který s vysokou mírou pravděpodobnosti svět zachrání," odhaduje bývalý ministr zdravotnictví, který pro ŽivotvČesku.cz nastínil účinky vakcíny.
Na funkční vakcínu, která projde i klíčovou třetí fází klinických testů a bude zaregistrována, netrpělivě čeká celý svět. Právě vakcína proti novému typu koronaviru způsobující onemocnění covid-19, by měla pomoct vrátit svět do rovnováhy. Kdo se naočkuje, měl by mít opravdu vyhráno? Epidemiolog Roman Prymula promluvil o tom, jak vakcína v těle funguje.
"Vakcína obecně navodí protilátky a vytvoří také buněčnou imunitu, což povede k tomu, že se při budoucím setkání s virem imunitní systém s infekcí vyrovná podstatně rychleji. Minimálně by klinické projevy měly být výrazně mírnější než u neočkovaných. Nevíme ale, jak často bude nutné přeočkování, to ukáže až praktické používání vakcíny," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula, který stál za úspěchem v boji s první vlnou epidemie.
Prymula zároveň připustil, že může docházet k mutaci viru. A právě funkční vakcína by měla vymýtit šíření nepodložených tvrzení o tom, že očkování nefunguje.
"K mutacím docházet může, ale s vysokou mírou pravděpodobnosti je vakcína opravdu prostředek, který svět zachrání. To je právě problém, který obrovsky vadí lidem, kteří obecně s očkováním bojují a říkají, že nefunguje. Toto by byl zcela jasný důkaz, že se mýlí," dodal pro ŽivotvČesku.cz respektovaný epidemiolog.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.