Ženy vládkyněmi světa. Po odstoupení Bidena mohou Kamala a Ursula vytvořit mocný tandem
Komentář Jiřího Ovčáčka: »Běda mužům, kterým žena vládne!« zazní podle Starých pověstí českých na adresu kněžny Libuše. Dobu úsvitu našich dějin s obhroublejšími způsoby už ale dávno odvál čas a nový člověk současnosti odhazuje předsudky a odmítá zažité stereotypy. Je zcela přirozené, pokud ženy zastávají vysoce odpovědné funkce, kdy jde o osud celých národů a společenství. Otěže moci v Evropské unii opět drží v pozici předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. A za oceánem se rýsuje možnost, že USA, nejmocnější mocnost světa, povede Kamala Harrisová. Svobodnému světu tak už letos mohou vládnou ženy. S portálem ŽivotvČesku.cz rozebereme, v čem tkví výzvy takového dámského tandemu.
Ženy v politice to nikdy neměly jednoduché. Pánové velmi neradi připouštěli, že dámy umí vládnout, rozhodovat a být nekompromisní, jak ukázala historie. Vzpomeňme třeba na mocnou a ráznou anglickou královnu Alžbětu I. nebo statečnou izraelskou premiérku Goldu Meierovou. Vskutku unikátní je ovšem z mocenského a geopolitického hlediska situace rýsující se na obou stranách Atlantiku.
Je to vlastně pár dnů, kdy Evropský parlament potvrdil v čele Evropské komise někdejší německou političku Ursulu von der Leyenovou. Dáma pověstná oblibou střízlivé módy laděné do jemné růžové se musela potýkat se sžíravou kritikou těch, kdo odmítají pokrokový, inkluzivní a stereotypy bořící vývoj společného evropského projektu. Mnoho úkorných slov byla nucena vyslechnout, ale nakonec slavila vítězství.
V USA ještě rozhodnuto není. Situace byla donedávna přehledná. Stávající prezident Joe Biden obhajoval mandát a jeho předchůdce Donald Trump se snažil o návrat. Hru rozčeřil pokus o atentát na druhého jmenovaného, ale její pravidla zcela změnil až krok následující, když Joe Biden ze souboje odstoupil pro nedostatek sil a za sebe nabídl jako náhradu svou viceprezidentku Kamalu Harrisovou.
Stav, jak ho vidí sázkové kanceláře, je zatím takový, že po odstoupení amerického prezidenta Bidena z demokratické kandidátky do dalších prezidentských voleb zůstává hlavním kandidátem na vítězství v kurzu zhruba 1,4:1 republikán Donald Trump. Kurz na vítězství Kamaly Harrisové klesl zhruba na 3:1. Mezi demokraty je Harrisová po ohlášení Bidenovy podpory jasným favoritem v kurzu 1,2:1. Jde ale o prozatímní data. ČTK to v pondělí sdělily oslovené české sázkové kanceláře.
Uběhne ale pár měsíců a můžeme být v nebývalé situaci. V Bruselu, kde tepe evropské srdce a sbíhají se siločáry progresivního vývoje Evropské unie, bude dlít na pomyslném trůnu Ursula von der Leyenová. Ve Washingtonu, ve staroslavném Bílém domě, může usednout do Oválné pracovny Kamala Harrisová, politička, která dokáže odhodit staré a neosvědčené a jít vstříc novým výzvám a úkolům dneška.
Obě dámy by za mírových dob jistě užívaly vysoké popularity a všemi póry by dýchaly za novou skutečnost. Současný svět je ale drsným místem, kde svobodný Západ čelí tlaku orientálních despocií. Ursula von der Leyenová a Kamala Harrisová by musely společně čelit drsným chlapíkům z Východu, kteří nemají ohledů a boj se stereotypy nebo inkluzivní chování jim nic neříkají.
Neznamená to ovšem, že by obě dámy nedokázaly těžkou partii s Vladimirem Putinem, Si Ťin-pchingem a Kim Čong-unem hrát. Paní Ursula i paní Kamala jistě umí být zásadové a nekompromisní. Pro probíhající světovou »Velkou hru« je k tomu nutné mít kompetentní tým a silnou podporu společnosti. Ta se nedá vynutit, je nutné ji trpělivě získat. A také je nezbytná odhodlanost a sebeovládání. Orientální diktátoři budou rádi dávat najevo pohrdání. Pokud se duo Ursula-Kamala nevzdá, může jasně přesvědčit, že také má »kolty proklatě nízko«.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.