Trump a Harrisová v souboji o Bílý dům: Jak vítěz voleb bude jednat ohledně války na Ukrajině, odhadl politolog Kraus
Mezinárodní politika: Podzimní prezidentské volby v USA jsou globálně očekávanou událostí, která může zásadně ovlivnit směřování americké zahraniční politiky, a tím i světové geopolitické dění, zejména pokud jde o konflikt na Ukrajině. Otázkou zůstává, jak se nový prezident postaví k pokračování vojenské a finanční podpory Ukrajině, což bude mít dopad na vývoj konfliktu mezi Ukrajinou a Ruskem. Redakci ŽivotvČesku.cz zajímal pohled na věc uznávaného odborníka na ozbrojené konflikty, politologa a vedoucího oboru Bezpečnostní a strategická studia Josefa Krause z katedry politologie Masarykovy univerzity. Z jeho slov vyplynulo s nadsázkou řečeno to, že i když se Trump staví do role »rychlého mírotvůrce«, ne vše bude po volbách tak horké, jak se může na první pohled jevit.
Prezident Joe Biden se v červenci 2024 rozhodl stáhnout svou kandidaturu na druhé funkční období ve volbách prezidenta Spojených států a místo sebe podpořil současnou viceprezidentku Kamalu Harrisovou. Toto rozhodnutí přišlo po jeho nepřesvědčivém výkonu v debatě s Donaldem Trumpem a v reakci na rostoucí tlak zevnitř jeho vlastní Demokratické strany, která se obávala, že Bidenova věková hranice (81 let) by mohla být pro voliče problematická. Biden se tak rozhodl soustředit na dokončení svého současného funkčního období, které končí v lednu 2025.
Kamala Harrisová je nyní oficiálním kandidátem Demokratické strany a bude soupeřit s Donaldem Trumpem, který se uchází o návrat do Bílého domu. Trump mezitím jmenoval za svého viceprezidenta republikánského senátora J.D. Vance.
Podle odborníka na mezinárodní politiku Josefa Krause je těžké předvídat, jak by Harrisová či Trump jednali v souvislosti s válkou na Ukrajině.
Pokud Harrisová zvítězí, bude pravděpodobně pokračovat ve stejné linii jako Biden, což znamená pokračující finanční a vojenskou podporu Ukrajině. Na druhé straně je Trumpova pozice nevyzpytatelná, protože opakovaně prohlásil, že je schopen jednat s Vladimirem Putinem a rychle ukončit konflikt. Kraus však pro ŽivotvČesku.cz vylíčil, »že po zvolení by Trumpova rétorika mohla být klidnější a politika Spojených států vůči Ukrajině by mohla zůstat podobně nastavená - jen s větším tlakem na evropské spojence«.
Postoje k Ukrajině
Podle názoru zkušeného politologa Josefa Krause, který pro ŽivotvČesku.cz analyzoval situaci, je však složité jednoznačně předpovědět, jaký bude konkrétní postoj Spojených států po volbách. "V současnosti probíhá předvolební kampaň a velká hesla a gesta jsou jedna věc, druhá pak je samotná realita po zvolení jednoho z kandidátů,“ uvedl Kraus pro ŽivotvČesku.cz.
Demokratičtí kandidáti, zejména Biden a Harrisová, mají tendenci pokračovat v současné politice, která zahrnuje výraznou finanční a vojenskou podporu Ukrajině. "Pokud se jim podaří udržet Bílý dům, americká zahraniční politika vůči Ukrajině by se výrazně nezměnila. To znamená finanční podpora Ukrajiny a minimální tlaky vedoucí k jednání s Ruskem," doplnil pro ŽivotvČesku.cz Josef Kraus.
Na druhé straně Donald Trump přináší jiný tón do předvolební kampaně. "Trump slibuje, že konflikt dokáže vyřešit, že dokáže jednat s Vladimirem Putinem, což objektivně je pravda, ale na druhou stranu Trump nebude diktátorem Spojených států," dodal pro ŽivotvČesku.cz mezinárodně respektovaný odborník s tím, že po zvolení by Trump musel své postoje zmírnit. Podle Krause by Trumpova politika mohla zahrnovat tlak na evropské spojence, aby nesli větší odpovědnost za bezpečnost Evropy.
Nevyzpytatelná budoucnost
Jak situace na Ukrajině, tak i výsledky amerických voleb zůstávají z časové logiky nejasné. I přes silnou rétoriku zůstává nejisté, zda by případné změny ve vedení Spojených států měly dramatický vliv na americkou podporu Ukrajině. Odborníci, včetně Krause, varují před předčasnými závěry, neboť skutečné rozhodování začne až po volbách.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.