K povodním se vyjádřil Šándor, porovnal je s minulými. Počet domácností bez proudu postupně klesá
Počet domácností, které se kvůli počasí a záplavám ocitly bez elektřiny, do nedělních 18:00 hodin výrazně klesl - na přibližně 135.000. Je to zhruba polovina proti dnešnímu ránu, kdy bylo bez proudu okolo 260.000 odběratelů. Nejvážnější je stále situace v Moravskoslezském kraji, kde je bez energie 76.000 domácností, a v Olomouckém kraji s 29.000 odpojenými. Vyplývá to z údajů distributorů ČEZ a E.ON. Pro ŽivotvČesku.cz se k situaci v kontextu povodní vyjádřil bezpečnostní expert a komentátor Andor Šándor. Z jeho slov vyplynulo, že krizové řízení státu zafungovalo lépe, než tomu bylo v minulosti.
"Zažil jsem povodně v letech 1997 a 2002 a musím říct, že zkušenosti, které tehdy nabyly krizové orgány Integrovaného záchranného systému (IZS), se nyní projevily. Politici tentokrát zareagovali docela dobře a včas – varovali lidi a jasně jim sdělili, co mají dělat. To je rozhodně pozitivní. I když současná povodeň možná překoná ty předchozí svým rozsahem, zdá se, že pokud jde o ztráty na životech, situace je zatím lepší. V roce 1997 zemřelo asi 60 lidí, v roce 2002 kolem dvaceti. Nejsme sice ještě na konci této tragédie, ale podle mě se ukazuje, že stát nyní dokáže reagovat lépe než během minulých katastrof," uvedl pro ŽivotvČesku.cz k situaci Šándor s tím, že kdyby někteří lidé poslouchali pokyny složek IZS, v řadě případů by jim usnadnili jejich náročnou práci.
Na vedení vysokého napětí energetici evidují nyní okolo 216 poruch a další desítky na vedení nízkého napětí.
Na distribučním území společnosti ČEZ je kromě poruch v Moravskoslezském a Olomouckém kraji 7600 domácností bez proudu v Královéhradeckém kraji, 2000 ve Zlínském a 7600 v Pardubickém kraji. Další kraje evidují stovky domácností bez elektřiny.
"Pracujeme stále na opravách, jsme v terénu. Práce je to mravenčí, mnohdy se vracíme již na stejná místa, kde jsme byli včera (v sobotu). Asi ve 30 případech jsme již byli nuceni z bezpečnostních důvodů odpojit nemovitosti od elektřiny. I proto zasílám manuál, jak následně postupovat," řekla ČTK mluvčí ČEZ Distribuce Soňa Holingerová.
Na distribučním území E.ON bylo odpojeno přibližně 15 500 domácností. "Řadu poruch se nám daří odstraňovat, ale některé ještě přibývají. Díky maximálnímu nasazení našich pracovníků se nám ale daří množství odpojených zákazníků snižovat, protože ráno a ještě i kolem poledne se jednalo o zhruba 60 000 zákazníků," uvedl mluvčí E.ON Roman Šperňák. V Jihomoravském kraji má distributor zhruba 10.000 odběratelů bez dodávek elektrické energie, ve Zlínském kraji 1900 domácností, na Vysočině je aktuálně zhruba 1100 domácností bez proudu a na Prostějovsku zhruba 1700. V jižní Čechách je situace podle Šperňáka výrazně lepší a eviduje jen zhruba 400 zákazníků s omezením dodávek.
Odpojení elektřiny v určité oblasti je podle Holingerové technicky poměrně jednoduchou záležitostí. Pro obnovení dodávky elektřiny platí odlišný postup. Distribuční síť lze uvést do provozu pouze v případě, jsou-li všechny její prvky funkční a jsou-li schopny bezpečného a spolehlivého provozu.
"Z bezpečnostních důvodů a za účelem zabránění dalším škodám začnou naši pracovníci po opadnutí vody urychleně kontrolovat a posuzovat možnost obnovení dodávky elektřiny do objektů postižených povodní. Tam, kde to bude technicky možné, dodávku ihned obnoví. V místech, kde bude zařízení poškozeno, popřípadě jeho provoz nebude bezpečný, dojde k obnovení dodávky elektrické energie až po nutné opravě či výměně zařízení," dodala mluvčí ČEZ.
Vzhledem k rozsahu poruch vyhlásila společnost EG.D ze skupiny E.ON kalamitní stav pro Jihomoravský kraj, Kraj Vysočinu, Zlínský kraj i jižní část Olomouckého kraje. ČEZ vyhlásil kalamitu v šesti krajích.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.