Udílení vyznamenání na Hradě: Klaus šetřil s potleskem a vytasil rentgenový pohled
Komentář: Státní svátek 28. října je spojen s krásnými každoročními rituály, které jsou zlatou pokladnicí národních tradic. Středobodem je prezident republiky, který je dirigentem svátečního dne a hlavním aktérem pozoruhodného večera ve Vladislavském sále Pražského hradu. Mezi vysoce očekávané okamžiky patří udělování státních vyznamenání, kdy výběr osobností vždy aspoň částečně kopíruje politické směřování hlavy státu. A od roku 2013 nechybí při slávě mezi auditoriem kritik nejpovolanější – bývalý prezident Václav Klaus. Jak jsme si všimli v redakci ŽivotvČesku.cz, stejně tak 28. října 2024 podrobil drobnohledu ceremoniál pod taktovkou současného českého vládce Petra Pavla.
Ceremoniál udělování státních vyznamenání na Pražském hradě se za posledních více než dvacet let zásadně ve svém průběhu nezměnil. Jeho struktura je v základu totožná, nejprve zazní projev prezidenta republiky a následuje dekorování vybraných osobností. Obé je podrobováno zkoumání zevrubnému, dalo by se s nadsázkou říci, pod elektronovým mikroskopem.
Václav Klaus od roku 2013 prožívá oslavy státního svátku ve Vladislavském sále Pražského hradu jako čestný host z pozice bývalého prezidenta republiky. A právě proto jako osoba povolaná je bedlivě sledován, jak reaguje na projevy svých nástupců.
Nebylo tomu jinak i ve státní svátek 28. října 2024. Václav Klaus zachoval poker face, s potleskem tradičně šetřil, jak ukazuje níže video, a pohledem až rentgenovým skenoval proslov pronášený Petrem Pavlem.
Bývalá hlava státu si aspoň podle přímého přenosu ponechala chladný odstup od obsahu slov současného pána Pražského hradu. Ale to není překvapivé, Václav Klaus vidí řadu věcí odlišně, od konfliktu na Ukrajině po přístup k prezidentské funkci. Zcela jinak zareagoval další bývalý prezident Miloš Zeman. Byl také pozván, ale z ceremoniálu se prostě omluvil. Ostatně i projevy Miloše Zemana ve státní svátek 28. října byly podrobovány zkoumání Václavem Klausem. Tradice je tedy zachována.
Platí to i pro výběr vyznamenaných. Každý prezident republiky má plné právo nakonec určit definitivní seznam osobností, kterým se dostane cti být v čele Vladislavského sálu. Není vůbec nic závadového na tom, pokud se v seznamu vyznamenaných objeví lidé, ke kterým má prezident republiky blízko nebo mu v minulosti projevili náklonnost. Zvláště markantní je to u umělců a politicky angažovaných osobností typu novinářů nebo filozofů. Stejně tak postupoval i prezident Petr Pavel. A není na tom nic špatného.
A jelikož se tento komentář portálu ŽivotvČesku.cz věnuje nejvýznamnějšímu státnímu svátku země, je záhodno končit opravdu pozitivně. Tedy pochvalou. A to za fakt, že prezident Petr Pavel vyznamenal in memoriam i papeže Jana Pavla II. Je to netradiční a pozoruhodná volba, která si zasluhuje potlesk. Protože právě Jan Pavel II. varoval západní civilizaci před přijetím kultury smrti a učil lásce k životu od samého prvopočátku do pozemského závěru.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.