Reklama:

5 tipů, jak vytvořit útulnou a úspornou podzimní domácnost

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Freepik
Prezentace klienta / Komerční sdělení | Upozornění pro čtenáře: Článek není redakčním textem, ale je komerčním sdělením klienta. Vydavatel portálu ŽivotvČesku.cz nezodpovídá za jeho obsah. Pro případné dotazy se obracejte na e-mail:
[email protected]
Publikováno: 29. 10. 2024

Pohodlí a ekologie mohou jít ruku v ruce! Nemusíte mít obavy, že by se tyto dvě možnosti vylučovaly – stačí pár jednoduchých změn. V článku vám poradíme, jak ušetřit a zároveň si užít pocit pohody.

Reklama:

1. Rozlučte se se vzdušnými materiály, na řadu přichází měkké a teplé

Na podzim a v zimě si musíme zvyknout na to, že nosíme více vrstev. Chodit doma v šortkách a tílku a topit na 25 stupňů by nemělo být normou. Je to drahé, neúsporné a ne příliš laskavé k přírodě. Zkuste si spíš pohrát s celou domácností a dodat jí měkké a teplé materiály, do kterých se snadno zachumláte a během chviličky se zahřejete. Ideální jsou mikroplyšové a beránkové materiály. Vypadají velmi luxusně a chic a zároveň poskytují dostatek tepla.

Reklama:

To platí i pro koberce s vyšším vlasem. Umístěte je strategicky tam, kde nejčastěji stoupáte na studenou zem, což bývá například u postele nebo gauče. Nezapomeňte si pořídit i pantofle s vyšší podrážkou, které drží tvar a lépe izolují od chladné podlahy. V zimním období jsou nepostradatelné.2. Smart domácnost může začít jednoduchou žárovkou

2. Smart domácnost může začít jednoduchou žárovkou

Láká vás chytrá domácnost, ale bojíte se vysoké pořizovací ceny nebo toho, že ji zcela nevyužijete, případně nepochopíte? Moderní domácí elektronika si zakládá na jednoduchosti, efektivitě a příjemném vzhledu. Nemusíte se děsit složitého ovládání, na vše přijdete během chvilky.

Doporučujeme začít u smart žárovek. Jejich ovládání je jednoduché a zároveň s nimi můžete skoro až čarovat a vytvářet rozmanitou atmosféru. Žárovky se ovládají buď pomocí aplikace na telefonu, asistenta nebo přes ovladač. Spotřeba je nízká, rychle se rozsvěcují a vydrží tisíce hodin.

Nejčastěji narazíte na dvě varianty žárovek  - klasické (studené až teplé) a barevné.

+ U klasických žárovek lze ovládat pouze chromatičnost, tedy teplota světla. Pro většinu situací to stačí. Lze nastavit, kdy chcete studené světlo (dopoledne) a kdy teplé žluté (odpoledne a večer). Ráno by se sice mohlo zdát, že vás bílé světlo probudí, ale někdy je to pro oči šok a doslova je to fyzicky nepříjemné. Ale to není problém, můžete si prvně zapnout žluté a po pár minutách přejít do chladnějších tónů.

+ Barevné žárovky nabízejí naopak nepřeberné množství odstínů, klidně až 16 milionů. To už je pořádný výběr, že? Na výběr je klasická teplá a studená barva, ale zkusit lze i červenou, zelenou, růžovou, fialovou nebo oranžovou.

+ U obou variant jde obvykle ovládat i intenzita jasu, což si zamilujete. Potřebujete osvětlit celou místnost, zvolte až 100 % intenzity. Máte chuť vytvořit večer pohodlnou atmosféru nebo chcete přivyknout očím? Začněte na 15 nebo 20 %, což stačí k osvětlení nábytku bez přílišného ozáření.

Žárovky patří mezi základní vybavení smart domácnosti. Nestojí příliš mnoho peněz a přitom vám výrazně ulehčí život. Až se na to budete cítit, poohlédněte se po chytrém hlasovém asistentovi. Můžete ho požádat, aby žárovku zhasl nebo upravil podle vašeho přání. Asistenty vyrábí 3 společnosti - Apple, Amazon a Google. Bohužel stále ani jeden neumí plnohodnotně česky.

3. Zavřete dveře v nevyužívaných místnostech

Začali jste topit, ale jsou místnosti, které nepotřebujete mít vyhřáté? Dbejte na zavírání dveří. Jinak bude teplo neustále unikat mimo místnost a vy se nikdy nedočkáte vysněné teploty. Uzavřená místnost se vyhřívá o dost rychleji.

S udržením teploty pomáhají i správně zvolené závěsy, konkrétně ty zatemňovací. Nejenže vás uchrání před cizíma očima, ale také dokáží zabránit úniku tepla. Je to příjemné 2v1 a věřte, že si soukromí i přirozené zvýšení teploty ihned zamilujete!

4. Sezónní suroviny jsou zdravé (a levnější)

Ušetříte a ještě tělu dodáte spoustu vitamínů a vlákniny. O co se jedná? O vaření ze sezonních potravin. Snažte se v domácnosti používat aktuálně sklízené ovoce a zeleninu. Většinou stojí méně peněz a obsahují to, co zrovna náš organismus potřebuje. Příroda ví, co je pro nás v zimě dobré!

Tip: Nestíháte danou surovinu spotřebovat? Uložte ji do mrazáku a použijte, až budete chtít. Až vás příště chytne chuť na krémovou polévku z kořenové zeleniny, budete mít ihned po čem sáhnout a uspokojit chuťové buňky.

5. Podzimní aromaterapie pro dobrou náladu

Stejně jako se střídají potraviny, mění se i nálada na vůně. Na řadu přicházejí těžší aromatické oleje, např. hřebíček, borovice, skořice, kadidlo, cypřiš, … Tyto typy olejů mívají dezinfekční a antivirotické účinky, což je v období viróz velká výhoda. Stačí nakapat pár kapek oleje do aromalampy nebo na keramickou destičku a inhalovat. Zvýšený pozor musí dávat majitelé psů a koček, některé oleje jsou pro zvířata toxické.

Nemusíte zůstat pouze u olejů, pořiďte si i osvěžovače vzduchu nebo vonné svíčky. Myslíte na své zdraví? V tom případě nekupujte svíčky z parafínového vosku, ale spíše ze včelího, sójového nebo řepkového. Včelí doporučujeme používat jen příležitostně.  

Stačí trocha snahy a jde to

Doufáme, že si podzim a zimu náramně užijete a zároveň ušetříte. Stačí pár různých změn a vaše spotřeba se sníží. To vás potěší po každoročním vyúčtování, což se před létem hodí. Samozřejmě nezapomínáme ani na to, aby vám bylo příjemně. Nejde o to, abyste se přehnaně omezovali, spíše se zamyslete, zda některé věci nejde dělat lépe.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: