Reklama:

Je to gól do vlastní branky. Fialovy platy jako v Německu okomentoval odborník na politický marketing

(zleva) Miloš Vystrčil, Petr Fiala a Markéta Pekarová Adamová
(zleva) Miloš Vystrčil, Petr Fiala a Markéta Pekarová Adamová
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 19. 11. 2024

Premiér Petr Fiala (ODS) označil svou vládu za jednu z nejúspěšnějších v dějinách České republiky. V nadcházejících sněmovních volbách podle něj půjde o klíčovou volbu, zda země zůstane pevnou součástí Západu, nebo se posune »někam mezi Slovensko a Maďarsko«. Uvedl to v pořadu Otázky Václava Moravce na ČT. Dále řekl, že »potřebuje celkem osm let a budeme mít platy jako v Německu«. Pro ŽivotvČesku.cz okomentoval dopad jeho slibu odbornou veřejností uznávaný expert na politický marketing Karel Komínek. Z jeho slov vyplynulo, že Fiala si dal »vlastní gól«.

Reklama:

"Potřebuji osm let a budeme mít platy jako v Německu a budeme mít univerzity ve špičce a špičkové firmy. A už nebudeme žádná montovna," řekl Fiala v České televizi v neděli. Čtyři roky jsou podle něj málo.

Fiala mimo jiné slibuje rekordní investice i budování infrastruktury, což je podle něj cesta jak k ekonomice s vyšší přidanou hodnotou, tak i k vyšším platům.

Reklama:

Redakci ŽivotvČesku.cz zajímalo, jak se na jeho »slib o německých platech« dívá odborník na politický marketing.

"Je to zbytečná a strategicky špatná chyba – něco jako vlastní gól ve sportu. Vládní koalice se opakovaně potýká s problémem, jak taková témata efektivně komunikovat. Politika není férová hra ani nedělní škola, kde všichni začínají s čistým štítem. Když jedna strana něco řekne a zafunguje to, neznamená to, že stejná taktika bude fungovat i u druhé strany – naopak, může se to obrátit proti ní. V politické komunikaci musíte vždy chápat svou pozici, očekávání vašich voličů a kontext, ve kterém se pohybujete," vysvětlil Karel Komínek z Institutu politického marketingu pro ŽivotvČesku.cz.

"Kdyby podobný přešlap udělal politik z hnutí ANO nebo SPD, jejich voliči by to mohli přijmout pozitivně. U vládní koalice je to ale jiný příběh – pro jejich cílovou skupinu je to jasný vlastní gól. Každý politik musí pochopit, že lidé od něj očekávají něco konkrétního. Nikdo nepředpokládá, že během čtyř let dorovnáme platy na úroveň Německa, ale voliči chtějí věřit v ekonomickou stabilitu a odpovědné vedení. Když pak od někoho, koho vnímají jako důvěryhodnou volbu, slyší nesmyslné nebo absurdní návrhy, narušuje to nejen důvěru v daného politika, ale i v celou vládu jako celek," dodal pro ŽivotvČesku.cz Karel Komínek.

Podle dat Eurostatu dosahovala průměrná roční hrubá mzda v Německu v loňském roce více než 50 tisíc eur, což odpovídá částce přes 1 200 000 korun, tedy přibližně 100 tisíc korun měsíčně. V České republice byla tato hodnota méně než poloviční a zároveň výrazně pod evropským průměrem.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: