Michal David řekl, že v Česku nesmí člověk říct svůj názor. Piráti si z něj udělali srandu
Výrok zpěváka Michala Davida o tom, že Česká republika se začíná měnit v »policejní stát« a že lidé »nesmí říct svůj názor«, vzbudil ve společnosti živou debatu. Na jeho slova dokonce ironicky zareagovali Piráti na platformě X, kdy konkrétně uvedli, že »člověk, který nesmí říct svůj názor, právě řekl svůj názor«. V kontextu slov známého hudebníka se redakce ŽivotvČesku.cz obrátila na sociologa Vojtěcha Bednáře, který uvedl, že jde o »názor Michala Davida a že na názor má právo každý«.
Celá situace lidově řečeno »ukazuje na klíčové nepochopení mezi svobodou projevu a přirozenými reakcemi veřejnosti«.
Michal David se totiž odvolává na zkušenosti z doby totality, kdy skutečně docházelo k potlačování názorů a trestání jejich nositelů. Ovšem dnes je to »trošku« jinak. Dnes žijeme ve společnosti, kde svoboda slova nejen umožňuje komukoliv vyslovit svůj názor, ale také dává ostatním právo reagovat, nesouhlasit, nebo dokonce kritizovat.
David v rozhovoru pro CNN Prima News konkrétně uvedl, že současnou dobu vnímá jako zvláštní. "Přijde mi, že jsme tak trošku policejní stát. Člověk nesmí říct svůj názor. Pokud má někdo jiný názor než ten »většinový«, tak je zavržen. Kam jsme se to dostali? Vracíme se zpátky do totáče," zamyslel se zpěvák.
Člověk, který "nesmí říct svůj názor," právě řekl svůj názor. 😬 pic.twitter.com/dvlMQxrinL
— Piráti (@PiratskaStrana) November 26, 2024
Slova známého hitmakera ukazují na hlubší problém současnosti – rostoucí polarizaci české společnosti. Názory, které dříve zůstávaly za zavřenými dveřmi, se dnes díky sociálním sítím šíří rychleji než kdy dříve. Reakce na tyto názory jsou však často přímočaré, někdy až nevybíravé, což může vést k pocitu odcizení nebo zavržení.
Zřejmé však je, že zmíněné není znakem policejního státu, ale spíše důkazem otevřeného prostoru pro diskusi. Davidův výrok o »totáči« proto působí přehnaně, ať už si člověk o současné společnosti myslí cokoliv. Navíc jeho přirovnání k minulému režimu, který skutečně potlačoval svobodu projevu, může být vnímáno jako nešťastné zlehčování historie.
Redakce ŽivotvČesku.cz se dotázala respektovaného sociologa Vojtěcha Bednáře, zda ve slovech hudebníka spatřuje realitu dnešní doby.
"No, je to názor Michala Davida, má na něj právo. Tak jako každý. Všimněte si toho, že tento jeho názor zaznívá z médií, diskutuje se na sociálních sítích, vyjadřují se k němu osobnosti, je předmětem zpráv. Kdyby byla pravda, co říká, tedy že nemůže říct, co chce, tak o tom vůbec nevíme. A kdyby byl zavrhován, protože není dost většinový, tak by mu spousta lidí nepřitakala. Osobně si dovedu představit, že by s tímto názorem mohl založit politické hnutí, získat hlasy, za ně pak peníze státní podpory. Aby mohl svůj názor, že nemůže říkat svůj názor, šířit dál," uvedl pro ŽivotvČesku.cz odborník.
Ironie celé situace spočívá v tom, že právě veřejná debata, kterou David svým výrokem vyvolal, je důkazem, že názorová pluralita v Česku funguje. Kritika ze strany Pirátů a dalších účastníků diskuse je jen přirozenou součástí demokratického prostředí – v policejním státě by totiž taková výměna názorů vůbec nebyla možná.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.