Meteorologická zima klepe na dveře. Dagmar Honsová přiblížila, jaké počasí v Česku zavládne
V neděli 1. prosince začíná meteorologická zima, která potrvá až do konce února. Astronomická zima přichází o něco později, a to 21. prosince. Co nám nadcházející měsíce přinesou? Podle aktuálních sezónních výhledů by měla být zima teplotně mírně nadprůměrná, avšak bohatá na srážky, vylíčila pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová.
Nadprůměrné teploty, ale sníh nás nemine
Velká meteorologická centra z Evropy a USA předpovídají střední Evropě mírně nadprůměrné teploty, přičemž největší teplotní odchylky se očekávají v únoru.
"To však neznamená, že bychom se neměli připravit na pravé zimní počasí. Občasné sněhové kalamity či ledové dny mohou přijít i během takovéto zimy. Srážkově má být zima průměrná až mírně nadprůměrná, což může být dobrou zprávou pro milovníky zimních sportů," zdůraznila pro ŽivotvČesku.cz odbornice přes počasí.
Co ovlivní letošní zimu?
Na charakter zimního počasí budou mít vliv tři hlavní faktory: La Niña, polární vír (polární vortex) a proudění vzduchu z Arktidy.
La Niña
Tento jev, který se projevuje změnami teplot oceánu v rovníkovém Pacifiku, má vliv na globální klima. Během La Niñi dochází k ochlazení Pacifiku, což ovlivňuje počasí po celém světě. Největší dopad má na Severní Ameriku, kde způsobuje chladné zimy v Kanadě a suchá, teplá období na jihu USA. Evropa je však od Pacifiku příliš vzdálená, a proto je vliv La Niñi méně patrný. Přesto lze očekávat, že by zima mohla přinést více sněhu do horských oblastí, podobně jako tomu bylo v letech 2010 a 2020.
Polární vortex
Polární vír, který udržuje studený arktický vzduch uzamčený v polárních oblastech, bude hrát klíčovou roli. Jeho oslabení, způsobené náhlým oteplením ve stratosféře, může vést k úniku arktického vzduchu směrem do Evropy, což by přineslo extrémně chladné počasí i do nížin. Naopak silný polární vortex by znamenal mírnější zimu, protože by udržel chladnější vzduch v polárních oblastech.
Výhled na zimní měsíce
Zima jako celek má být teplotně nadprůměrná, avšak střídání chladnějších a teplejších týdnů zůstává pravděpodobné. "Zvláště severní proudění může v určitých obdobích přinést silné mrazy a sněhovou pokrývku i do nížin," doplnila pro ŽivotvČesku.cz Dagmar Honsová.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.