Kalousek se pustil ostře do Stanjury. Padla slova jako švindly a manipulace
Komentář: Na české politické scéně to opět zajiskřilo. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) na síti X optimisticky prohlásil, že rozpočet po 11 měsících roku je „realistický“ a vyvíjí se podle očekávání, což podle něj znamená, že se podaří dodržet novelizovaný deficit 282 miliard korun. Jeho ambiciózní obhajobu rozpočtové disciplíny však okamžitě slovy rozcupoval bývalý ministr financí Miroslav Kalousek, který Stanjurovi uštědřil tvrdou lekci, plnou sarkasmu a kritiky, jak jsme si všimli v redakci ŽivotvČesku.cz.
Kalousek v reakci na Stanjurova slova uvedl, že označit rozpočet za »realistický« je eufemismus pro rezignaci na reformy, plánování nepřijatelných čísel a manipulaci s daty. Dle něj vláda předkládá veřejnosti zkreslené údaje, které nejsou v souladu s transparentními rozpočtovými procesy.
"Všechno, co poslední dva roky děláte s našimi penězi, nemá nic společného s realistickou politikou. Jsou to jen švindly, manipulace a nerespektování transparentních rozpočtových procesů," nebral si servítky Kalousek.
Optimismus Stanjury vs. realita čísel
Stanjura se hájí, že aktuální deficit 259,2 miliardy korun (k listopadu 2024) odpovídá vládním očekáváním. Za prohloubení schodku prý může tradiční absence příjmů z velkých daní v listopadu a výdaje na regionální školství. Podle ministra však příjmy z daní v prosinci situaci napraví a celkový deficit nepřekročí schválených 282 miliard korun.
“Realisticky” znamená co? Že jste se vykašlali na reformy, naplánovali nepřijatelná čísla a ty “jakž takž” účetně vyjdou? A na příští rok jste si vylhali objektivně nepravdivé položky? A ty už vyjít nemohou? Všechno, co poslední dva roky děláte s našimi penězi, @Zbynek_Stanjura ,… https://t.co/4UeT2ZSEHs
— Miroslav Kalousek🇨🇿🇺🇦🇮🇱 (@kalousekm) December 2, 2024
Kalousek však upozorňuje na nedostatek strukturálních reforem a spoléhání se na jednorázové příjmy, jako je windfall tax a vyšší dividendy ČEZ. Zjednodušeně uvedl, že »realistické hospodaření neznamená, že si na příští rok vymyslíme nepravdivé položky, které objektivně nemohou vyjít«, dodal.
Ministerstvo financí argumentuje, že letošní schodek je lepší než loni, kdy činil 269,1 miliardy korun k listopadu. Ovšem je třeba dodat, že schodek 282 miliard korun je stále pátý nejhorší v historii ČR. K tomu přistupuje pokles investičních výdajů o 16 miliard korun, což kritici považují za alibistické snižování výdajů na úkor rozvoje země.
Hlavní ekonom Deloitte David Marek upozornil, že plnění rozpočtu letos kopíruje vývoj loňského roku, což vyvolává otázky, zda je jakékoliv zlepšení vůbec udržitelné. Alena Schillerová z ANO navíc tvrdí, že ani s daňovým balíčkem, snížením investic a »pumpováním« peněz z ČEZ se meziročně nedaří rozpočet výrazně zlepšit.
Stanjura vs. Kalousek: Kdo bude mít poslední slovo?
Šéf financí Stanjura se ocitl pod palbou nejen opozice, ale i bývalých ministrů financí, kteří vládní čísla zpochybňují. Politický klasik Kalousek ukazuje na nedostatek reforem a dlouhodobé plánování. Schillerová zase připomíná, že navzdory mimořádným příjmům z daní a dividend se nepodařilo dosáhnout ani meziročního zlepšení.
Jedno je jisté: realistická očekávání Stanjurova ministerstva zřejmě nestačí na to, aby přesvědčila jeho kritiky. Česká politika si mezitím může připsat další ostrou slovní přestřelku mezi těmi, kteří by měli pracovat pro fiskální stabilitu státu.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.