Hašteření Fialy a Babiše zhodnotil Šándor. Jeho slova oba politiky nepotěší
Komentář: V posledních dnech je Česko svědkem dalšího kola slovní války mezi premiérem Petrem Fialou (ODS) a předsedou hnutí ANO Andrejem Babišem. Jejich výměny názorů na sociálních sítích a ve veřejném prostoru nabírají na intenzitě a opět ukazují, jak hluboce je česká politická scéna rozdělená. Pro ŽivotvČesku.cz politické hašteření okomentoval bezpečnostní expert a komentátor Andor Šándor.
Fiala: Nabízíme optimismus a vizi
Premiér Fiala na svém účtu na síti X nedávno reagoval na kritiku od Andreje Babiše ohledně rozpočtu a zadlužení země. Babiš označil schválený rozpočet za pokračování destrukce státu, na což Fiala odpověděl: "Naše vláda rekordně investuje, provádí reformy a nabízí zemi pozitivní výhled. Zatímco předseda hnutí ANO jen všechny dokola straší, my nabízíme optimismus a dobrá řešení." A přidal ostrý výpad: "Andreje Babiše děsí představa německých platů a jediné, o co mu jde, je zvyšování zisků Agrofertu."
Babiš: Fialova vláda ničí budoucnost
Babiš naopak nešetří kritikou vůči vládní politice a Fialovi samotnému. V jednom ze svých příspěvků na X napsal: "Schválením rozpočtu se schodkem 241 miliard akorát pokračuje destrukce země, rozklad státu a prohlubování beznaděje lidí. S Fialovou vládou žádná pozitivní budoucnost nepřijde." Jeho komentáře míří nejen na rozpočet, ale i na samotnou osobu premiéra, kterého vykresluje jako symbol selhávající vlády.
Andor Šándor: Oba si podkopávají vlastní cíle
Nejnovější slovní přestřelku vyhodnotil na dotaz bezpečnostní expert a komentátor Andor Šándor, který pro ŽivotvČesku.cz uvedl, že takové konflikty ve výsledku škodí samotným aktérům i celé společnosti. "Oba prohlašují, že chtějí pracovat pro prospěch občanů České republiky. Oba by si ale zároveň měli uvědomit, že tím, jak efektivně a »úspěšně« společnost názorově rozdělují a možná i radikalizují v rámci táborů podporovatelů, možná sami sobě znemožňují, co by chtěli udělat," vysvětlil Šándor.
Doplnil, že polarizace společnosti není otázkou posledních týdnů, ale má své kořeny už v době covidu. "Tím, co oba dělají a jak jeden druhého obviňuje, nepřispívají tomu, aby se společnost vyléčila, zahojila. K tomu patří také jejich sliby, které jsou mnohdy za čarou splnitelnosti, čímž přispívají k tomu, že lidé si jen potvrzují, že politikům se v mnohém nedá věřit a ve skutečnosti jim jde zejména o ně samotné," dodal pro ŽivotvČesku.cz Šándor.
Politická kultura v krizi
Současná situace ukazuje, že místo hledání společných řešení pro zásadní problémy, jako je zejména zadlužení státu, se politická elita zaměřuje spíše na sebeprezentaci a ostré výpady. To ve výsledku nepomáhá ani jedné straně, ale především to škodí občanům, kteří zůstávají svědky pokračujícího rozdělování společnosti.
Ať už jde o rozpočtovou politiku, ekonomické reformy, nebo směřování České republiky v rámci Evropské unie, veřejnost by, dá se usuzovat, ocenila spíše konstruktivní dialog než neustálé »politické přestřelky«. Jak trefně shrnul Šándor, politici by měli méně řešit jeden druhého a více pracovat na tom, aby své vize skutečně naplnili – a to bez ohledu na stranickou příslušnost.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.