Lze předcházet hospitalizacím. Na covid jsou dva nové účinné preparáty, odhalil Roman Prymula
Lidstvo už nemusí upírat zrak jen k očekávané vakcíně, která má potlačit pandemii koronavirové infekce. Novou a efektivní nadějí v léčbě akutních případů jsou dva preparáty, které schválil americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv. "Objevila se možnost podání monoklonálních protilátek, lze tak předcházet hospitalizacím," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula.
Podmínky nasazení remdesiviru pro hospitalizované pacienty s koronavirem se změnily. Zatímco na jaře dostávali remdesivir pacienti v kritickém stavu, nyní ho lékaři podávají lidem s lehčím průběhem, kteří teprve začínají potřebovat kyslík. Ukazuje se totiž, že zase tak »zázračný« není.
Nově se odborníci upínají na zcela novou léčebnou a klíčovou metodu, která je poměrně účinná. "V léčbě se dlouho nice nového nedělo, dokonce remdesivir ztratil své výsadní postavení. Na počátku listopadu se postupně ale objevila možnost podání monoklonálních protilátek a byly schváleny americkou FDA (Úřad pro kontrolu potravin a léčiv) dva preparáty. Jejich použití je v ambulantních podmínkách, a tak předcházení hospitalizaci," prozradil pro ŽivotvČesku.cz potěšující zprávu epidemiolog Roman Prymula, který zároveň zdůraznil, že koronavirus nelze stále podceňovat.
"Covid stále obavy a respekt vzbuzuje, neboť kromě vysoké smrtnosti v rizikových skupinách, stále ještě nevíme jaké vyvolává dlouhodobé následky," dodal pro ŽivotvČesku.cz Roman Prymula, který dokázal zkrotit první vlnu epidemie a v druhé vlně v roli ministra zdravotnictví v pravý čas lidově řečeno zatáhl za záchrannou brzdu. Díky zavedení jeho opatření se podařilo velmi rychle snížit počty pozitivních případů.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.