Strmý pokles teplot se blíží: V dalším týdnu udeří silné mrazy

"Už o víkendu k nám pronikne původem arktický vzduch, který přinese výrazný pokles teplot vzduchu a v příštím týdnu i takzvané ledové dny, kdy nejvyšší odpolední teploty budou zůstávat trvale pod bodem mrazu mezi -6 až 0 °C a nejnižší ranní teploty budou při celonočním vyjasnění klesat až k -15 °C. Jinak nás bude provázet jen malá oblačnost – jasno až polojasno," uvedla meteoroložka Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz s tím, že ochlazení vydrží zřejmě po většinu příštího pracovního týdne.
Před 96 lety byla 11. února naměřena doposud nejnižší teplota na našem území, kdy v Litvínovicích u Českých Budějovic rtuť teploměru ukázala -42,2 °C. "Extrémně silné mrazy byly způsobeny oblastí vysokého tlaku, která měla svůj střed nad Finskem a kolem které do střední Evropy proudil velmi studený vzduch od východu až severovýchodu, který měl svůj původ na Sibiři. V noci panovaly ideální podmínky pro mrazy, kdy bylo jasno, bezvětří a sníh," popsala expertka přes počasí pro ŽivotvČesku.cz a doplnila, že extrémní mrazy zaznamenaly všechny tehdejší stanice – teplota klesala nejčastěji k -29 až -35 °C, ojediněle až k -40 °C. Teplotu -40 °C hlásilo například Valašské Meziříčí.
Naopak »nejtepleji« bylo na severozápadě území s teplotami kolem -25 °C. "V centru Prahy bylo -27 °C," připomněla konzultantka počasí Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz s tím, že zima 1928/29 byla jinak celá mrazivá. "Mrazy s přestávkami panovaly od prosince, nejsilnější byly v únoru, který byl bohatý i na sníh, a panovaly až do počátku března. Zamrzla Vltava, v Praze na ní lidé bruslili," sdělila.
"Také v roce 2012 v noci z 11. na 12. února panovaly v Česku silné mrazy – očekávalo se, že se přiblížíme k teplotnímu minimálnímu normálu. Nakonec byla nejnižší teplota naměřena na Kvildě, kdy na Jezerní slati teploměry ukázaly -36,5 °C," vylíčila Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz s tím, že tak nízké teploty ale letos neočekáváme.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.