Reklama:

Stále nevíme, jaké dlouhodobé následky covid vyvolává, říká epidemiolog Roman Prymula

Roman Prymula - bývalý ministr zdravotnictví
Roman Prymula – bývalý ministr zdravotnictví
Foto: ŽivotvČesku
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 7. 12. 2020

Nebezpečný vir SARS-CoV-2, který způsobuje onemocnění covid-19, je stále nemocí, o které se toho doposud mnohé neví. I když už víme, jaká je jeho inkubační doba, jaké nese příznaky a jaký průběh při onemocnění může nastat, stále neprobádanou částí jsou dopady onemocnění z dlouhodobého pohledu. "To ještě přesně nevíme," řekl pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula (56).

Reklama:

V prvních měsících byly pro lékaře dlouhodobé následky onemocnění poměrně záhadou. V posledním půl roce už ale vznikla celá řada vědeckých studií, které dlouhodobé dopady koronaviru na člověka v obrysech popisují. Onemocnění podle nich poškozuje hlavně srdce a plíce, způsobuje však i únavu a má vliv i na psychiku. Ovšem nikdo doposud netuší, jaké následky může nemoc způsobit v organismu člověka třeba za dva a více let, a to třeba i při opakované nákaze.

Reklama:

Epidemiolog Roman Prymula přiznal pro ŽivotvČesku.cz, že u něj nemoc stále vzbuzuje velký respekt. "Covid jisté obavy a respekt vzbuzuje, neboť kromě vysoké smrtnosti v rizikových skupinách, stále ještě nevíme, jaké vyvolává dlouhodobé následky. Proto se určitě očkovat nechám," řekl pro ŽivotvČesku.cz uznávaný odborník s tím, kdy by mohla epidemie v Česku být potlačena. "Nejbližší termín je možno očekávat kolem poloviny příštího roku. To už by měla být proočkována významnější část populace," upřesnil.

Testy na koronavirus u lidí sice ukazují, že se z covidu-19 vyléčili, část pacientů se ale s příznaky potýká týdny, nebo dokonce měsíce. Mezi nejčastější projevy »dlouhodobého covidu« patří dušnost, únava, ale také úzkost a deprese. Infekcí totiž může být poškozeno hned několik orgánů. Zkušenosti ze zahraničí navíc ukazují, že v některých případech následky koronavirové infekce končí i fatálně.

Vědci z Oxfordské univerzity nedávno potvrdili, že mnozí pacienti propuštění z nemocnice trpí dušností, únavou, ale také neurologickými problémy i dva až tři měsíce od nákazy koronavirem.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: