COVID-19 je nebezpečnější více pro muže. Zejména v ohrožení jsou jejich varlata, uvádí vědci
Vědci ze Spojených států a Indie přišli s teorií, že důvodem, proč nemoc COVID-19 ohrožuje zejména muže než ženy, je tím, že koronavirus proniká do varlat. Ta jsou chráněna před imunitním systémem. Odborníci zkoumali rozdíly v době zotavení několika desítek infikovaných pacientů.
Podle zjištění mužům trvá v průměru o dva dny déle, než se jejich tělo viru SARS-CoV-2 dokáže zbavit. Virus k napadení buňky využívá jako receptor enzym angiotensin konvertázu (ACE2), který se hojně vyskytuje v plicích, trávicím traktu a v srdci. Jde o tkáně, které jsou během nákazy nejzranitelnější. V minulosti o tom pro Život v Česku mluvil epidemiolog Prymula.
"V plicích dochází ke zvýšenému hlenu a oxygenace plicních sklípků je nedostatečná. Proto v boji s koronavirem je důležité používat ventilace u těžkých průběhů. Také jsou studie o nekróze srdce či multiorgánovém selhání," řekl pro Život v Česku Prymula.
Ideální místo
U mužů existuje pro virus ještě jedno "ideální" místo, kde se ACE2 nachází, jde o varlata. Ve vaječnících se naopak tento enzym nevyskytuje.
Statistiky v mnoha zemích světa ukazují, že zatímco nákaza koronavirem postihuje zhruba stejně muže i ženy, závažné komplikace se vyskytují v mnohem vyšší míře u mužů. Odborníci zatím nedokážou tento jev vysvětlit.
Hypotéza týkající se dlouhého přežívání koronaviru ve varlatech podle některých odborníků ale bez dalšího zkoumání neobstojí. "Protein ACE2 sice pomáhá viru dostat se do buňky, tomuto procesu napomáhají ale i jiné proteiny," uvedl britský endokrinolog Rod Mitchell z univerzity v Edinburghu. "Kdyby hypotéza byla pravdivá, tak bychom museli pozorovat klinické příznaky jako například zánět varlat, což se ale dosud ve větší míře neděje," komentoval studii jeho kolega Paolo Madeddu z univerzity v Bristolu.
Například v Británii umírají na koronavirus muži až dvakrát častěji než ženy.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.