Prymula exkluzivně: Hrozí druhá vlna koronaviru, všichni běžte na očkování proti chřipce
Nouzový stav v Česku skončí s největší pravděpodobností ke 30. dubnu. Přeje si to tak premiér Andrej Babiš (ANO), šéf krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD) byl sice proti, ale podvolil se. Co na to všechno říká epidemiolog a náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula? To se dozvíte v exkluzivním rozhovoru pro Život v Česku.
Premiér Babiš a vicepremiér Hamáček jsou v nesouladu ohledně nouzového stavu. Jeho ukončení bude v podstatě znamenat rozvolnění opatření na hranicích směrem do Česka. Může to zapříčinit příliv cizinců a zvýšit hrozbu dalšího šíření koronaviru. Co si o tom myslíte?
To je opravdu významné politikum, které jde řešit různými způsoby, takže já bych to na těch politicích nechal, ať se rozhodnou. Byly země, které nouzový stav vůbec neměly, jako Rakousko, přesto měly zavřené hranice, takže řešit to lze.
Šéf krizového štábu Hamáček říkal, že zrušení nouzového stavu také povede k problémům s distribucí zdravotnického materiálu.
Pro mě je zásadní, že bychom měli mít zabezpečné zásobování. To znamená, že to, co budeme potřebovat pro další řešení, bychom měli mít zasmluvněné tak, aby tady nedocházelo k výpadkům. Měli bychom si rozmyslet, jakým způsobem zabezpečit účast armády a některých skupin, které ten systém dneska docela dobře saturují a podporují. Asi bychom si také měli uvědomit, že když se to zruší, tak může nastat doba, kdy se to znovu zavede. Protože pokud by tady došlo k nějakému nárůstu té křivky, tak by to možná bylo potřeba opět.
Půlka to chce prostě pustit
Jaký je ale váš osobní pohled na ukončení nouzového stavu? Přece jenom jde o ohrožení vaší dosavadní snahy koronavirus zastavit nebo alespoň značně omezit jeho šíření.
Budete se možná divit, ale to, že jsme byli za hrdiny před pár dny, že jsme to dokázali ztlumit, tak teď už se začínáme dostávat do podoby, kdy jsme za bídáky, kteří to tady prostě drží. Teď půlka to chce prostě pustit, takže touhle optikou to je velmi složité posuzovat.
Kvůli spontánnímu rozvolnění kázně během Velikonoc jste se obával vyššího počtu nakažených. Jak si stojíme?
Drobná vyšší čísla tady jsou, ale jsou opravdu drobná, takže musím říct, že to není žádná tragédie a že můžeme pokračovat v rozvolňování tak, jak vláda oznámila.
Druhá vlna
Máte nějaké nové poznatky o viru, hrozí třeba, že by se mohl vrátit ve druhé vlně?
O těch následných vlnách se mluví všude, uvidíme, co se bude dít v Evropě s nástupem teplého počasí. Já si nemyslím, že to onemocnění je úplně sezónní, ale obecně ultrafialové záření mu prospívat úplně nemůže. Z těchto důvodů si myslí, že nějaký vliv by tady měl být, byť je popsáno, že tam spíš rozhoduje vlhkost ovzduší než nějaký konkrétní sluneční svit. Ale uvidíme, pořád se diskutuje o tom, jakým způsobem je imunita, nebo není imunita po prodělaném onemocnění, jestli se člověk může znovu nakazit, nebo nemůže. Zatím na tyto věci úplně jasné odpovědi nejsou.
Američtí odborníci vydali novou studii, ze které vyplývá, že se obávají druhé vlny na podzim, až bude chladnější počasí a ke koronaviru, který už navíc bude adaptovanější na člověka, se přidá i chřipka. Co vy na to?
Tohle se může stát. Myslím si, že celý svět bude apelovat na to, aby se lidé maximálně očkovali proti chřipce, aby tam nedocházelo k těm souběhům, protože to bude opravdu problém. A když si představím, že máme nastavené algoritmy, že bude mít člověk třeba nějakou teplotu nebo nějaký respirační příznak a okamžitě by měl jít na vyšetření, tak při té chřipce se stane, že jich tam bude prostě deset tisíc za den. No a to je jasné, že celý ten systém se tím výrazně zahltí. Pokud se to nezvládne do podzimní sezóny, tak to bude reálný problém.
Léto u bazénu
Může dojít ke vzájemnému provázání koronaviru se chřipkou a ke vzniku nějakého superviru?
To si nemyslím. Ale to, k čemu dochází, je určitá mutace koronaviru, byť jen na velmi malém procentu. Přesto tady jsou asi tři varianty, které se od sebe víceméně liší. Nikdo nemůže říct, jestli nedojde k dalším mutacím, které buď pro nás budou příznivé, protože virus ztratí svoji virulenci a nebude schopen se takhle rychle šířit, anebo naopak se stane něco nepříznivého. Takže se začne šířit ještě rychleji nebo bude mít mnohem závažnější účinky. To není nikdo schopen odhadnout.
Lidé už se vidí v bazénech, na dekách u vody, jak to vidíte v tuhle chvíli? Bude tohle o letošních prázdninách možné? Po konci nouzového stavu budou mít lidé pocit, že už se nic neděje...
Myslím si, že to bude problém, nicméně půjde to nějak systémově řešit, aby lidé byli více od sebe. Budou vyšší nároky na vytíženost různých koupališť a podobně, ale za venkovní určitě otevřena budou.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.