Stát poslal mediky do první linie, nyní jim bere peníze: Větší hazard neznám, kritizuje vládu Petr Fiala
Stát při druhé vlně koronavirové epidemie nařídil studentům lékařských fakult, aby pracovali v nemocnicích a domovech pro seniory. Nyní nařizuje, aby tito medici zpětně odvedli pojištění a zaplatili daň z příjmu. Medici tak mohou přijít až o 30 procent částky, kterou si vydělali. "Je to hazard s důvěrou mladých lidí," okomentoval situaci pro ŽivotvČesku.cz předseda ODS Petr Fiala (56).
Podle doporučeného postupu ministerstva zdravotnictví, kterým se jednotlivé kraje řídí, se do prosince peněžní náhrada za výkon pracovní povinnosti nepovažovala za mzdu ani plat. Studenti tedy podle dřívějšího výkladu nemuseli odvádět sociální a zdravotní pojištění ani zaplatit daň z příjmu. Jenže to skončilo s rokem 2020.
Podle nového výkladu zákona musí medici ze své výplaty zpětně odvést sociální a zdravotní pojištění a také zaplatit daň z příjmu. Přijít mohou až o třicet procent peněz, které dostali.
Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že nevidí důvod v tom, aby studenti byli osvobozeni od platby sociálního a zdravotního pojištění. "Diskriminovali bychom tím všechny ostatní, kteří ze svého příjmu odvody platí - namátkou všechny zdravotní sestry, sanitáře, lékaře," uvedla mluvčí ministerstva Barbora Peterová pro web idnes.cz, který na problematiku upozornil.
Z nového výkladu zákona jsou rozčarovaní nejen sami medici, ale také část veřejnosti a opozice. "Rozporuplné informace, nejasné vykládání zákonu ze strany úřadů, zmatená politika vlády. Mladí lidé s nadšením a mnohdy dříve než to bylo nařízeno, šli pomáhat do nemocnic. Teď jim někdo místo poděkování zpětně mění pravidla, aby z nich stát měl víc peněz. Větší hazard s důvěrou mladých lidi si lze těžko představit," uvedl pro ŽivotvČesku.cz předseda ODS Petr Fiala.
Finanční ohodnocení mediků se liší kraj od kraje. V Karlových Varech nabízejí studentům 100 korun za hodinu, fakultní nemocnice v Praze platí za práci na oddělení s covidovými pacienty dvakrát více.
"Ta změna přichází v době, kdy lékařské fakulty hledají cesty, jak motivovat a podpořit ty studenty, kteří chtějí a mohou i teď dobrovolně pomáhat v nemocnicích. A že je to potřeba, to všichni vidíme na číslech. Toto necitlivé a zmatené jednání státních úřadů jde ale proti této snaze," dodal pro ŽivotvČesku.cz Petr Fiala, který od října 2013 zastává poslanecký mandát v Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky.
Reklama:Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.
Reklama: