Reklama:

Čeká nás v březnu s největší pravděpodobností 4. vlna, predikuje datový analytik Ludwig. Bude zdrcující

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 17. 1. 2021

Přenechme řízení epidemie sousednímu Německu, tvrdí datový analytik Petr Ludwig, který v září na svém Facebooku trefil vývoj hospitalizovaných v Česku. Je jedním z autorů vědecké výzvy #ZachraňmeČesko, která apelovala na všechny, aby vycházeli jen v nejnutnějších případech a ochranné roušky nosili i venku. Aktuálně předpovídá čtvrtou vlnu epidemie, která se vzedme zejména kvůli infekčnější - zmutované verzi anglického a jihoafrického kmene koronaviru. "Obávám se, že ke čtvrté vlně může v důsledku šíření nových infekčnějších mutací dojít. Zároveň si však nemyslím, že by někdy naše instituce oslovením Německa veřejně přiznaly, jak tragicky v boji s epidemií selhávají. A ani, že by veřejnost »skousla«, tím méně ocenila, kdybychom boj s epidemií svěřili do rukou Německa. To radši necháme zemřít o pár desítek tisíc našich občanů víc," okomentoval pro ŽivotvČesku.cz evoluční biolog z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy Jaroslav Flegr predikci datového analytika.

Reklama:

V současnosti existují dvě mutace viru, které mají podobné vlastnosti - jsou ale mnohem nakažlivější. Jde o britskou a jihoafrickou mutaci koronaviru.

Reklama:

"Stojíme vstříc daleko větší katastrofě než doposud. Čtvrtá vlna bude kvůli nové dvakrát nakažlivější mutaci koronaviru hodně jiná – bude pravděpodobně horší než všechny dosavadní vlny v součtu dohromady. Není to strašení, ale výzva k zodpovědné včasné přípravě. Poslední rok se snažím dělat prognózy vývoje situace s koronavirem (snažím se k tomu využívat to, co jsem studoval a na co jsem dělal diplomku – modelování a simulace komplexních systémů, což je právě třeba epidemie)," uvedl na svém Facebooku Petr Ludwig, který v Brně vede vzdělávací společnost GrowJOB, a většina lidí ho má zafixovaného jako autora bestselleru Konec prokrastinace a odborníka na efektivní zvládání času.

Jako jednu z variant Ludwig vidí nechat řídit epidemii většího »hráče« - sousední Německo, které se s virem zatím zvládá vypořádávat násobně lépe. "Reálně požádat Německo o převzetí řízení epidemie v ČR. Přiznat si, že jsme v tom my zásadně selhali a nechat to řídit lidi z Robert Koch Institute. Německu za to klidně zaplatit, i tak se nám to zásadně vyplatí. Prostě si od Německa koupit »krizový government as a servise« (krizové řízení vlády jako služba - pozn. red.). Myslím, že oni to ve výsledku ocení také, že nebudou mít za souseda zemi, co je na tom nejhůře na světě," míní Ludwig, který se poměrně rozsáhle rozepsal ve svém facebookovém příspěvku.

Přátelé, tohle bude opět delší ale o to důležitější status. Stojíme vstříc daleko větší katastrofě než doposud. Čtvrtá...

Zveřejnil(a) Petr Ludwig dne Neděle 17. ledna 2021

Pro ŽivotvČesku.cz se vyjádřil evoluční biolog Jaroslav Flegr, který podobně jako Ludwig v minulosti zvládl poměrně přesně predikovat vývoj epidemie. "Bojím se, že ke čtvrté vlně může dojít. V okamžiku, kdy se nám tady rozšíří nová mutace viru a zaručeně se rozšíří, tak vzroste infekčnost. A opatření, která zabírají, zabírat v té době už nebudou," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz evoluční biolog Jaroslav Flegr.

Podle uznávaného odborníka přes infekce nepředstavují nové mutace větší potenciál rizika než předchozí varianty viru SARS-CoV-2. Nevyloučil ale, že pokud dojde k rychlejšímu šíření nákazy, kapacita zdravotnictví bude na konci sil. To je totiž už v současnosti, a to zejména kvůli nedostatku personálu v nemocnicích.

"Už je celkem jasné, že nové mutace viru, ať už anglická či jihoafrická jsou více nakažlivé, ale nejsou více nebezpečné myšleno v závažnosti průběhu onemocnění. Projevy a nebezpečnost průběhu či smrti se neliší od těch předchozích variant, což je dobrá zpráva. Platí stále to samé. K nám se dostávají zejména senioři, kteří mají řadu dalších interních chorob a ti jsou ohroženi závažným průběhem a smrtí. Závislost na věku z hlediska smrtnosti je zcela zásadní,"  popsal pro ŽivotvČesku.cz uznávaný primář infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem Pavel Dlouhý.

"Jsme na tom podobně jako v celé republice. V nárůstu třetí vlny jsme museli otevírat nová covidová oddělení, potažmo lůžka. A to jak standardní, tak pro intenzivní péči. Krajská zdravotní je největší poskytovatel zdravotní péče v republice, má pět páteřních nemocnic, takže má dostatečné kapacity, ale i my jsme limitováni počtem personálu. Dlouhodobý personální nedostatek na celostátní úrovni postihuje i nás, projevuje se výrazně nemocnost personálu, a to jak covidová, tak necovidová a také nás omezuje skutečnost, že maminky zůstávají doma s dětmi, které nemohou do školy. Počet personálu je omezen, projevuje se vyčerpanost, protože je to všechno dlouhé, nechci říkat vyhoření, ale únava, protože lidé pracují skutečně na hranici svých možností, mají mnoho přesčasů. Péče o pacienty je náročná, náročné je pracovat ve skafandrech, s respirátory a dalšími ochrannými pomůckami," dodal pro ŽivotvČesku.cz Pavel Dlouhý.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: