Česko bez rozvolnění: Nemocnice musíme vyprázdnit a připravit na další vlnu, říká Jan Hamáček
V České republice byla potvrzena britská mutace koronaviru, která je až o 40 procent nakažlivější. Šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (42) vysvětlil, proč je v tuto chvíli nutné vyprázdnit nemocnice. "Chci držet striktní opatření déle, než doporučuje PES. Úkolem je připravit na nápor nemocnice," uvedl Hamáček pro ŽivotvČesku.cz.
V České republice byl potvrzen výskyt britské mutace koronaviru. Nález potvrdily laboratoře Státního zdravotního ústavu (SZÚ). Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného není mutace nebezpečnější co se týká přímého dopadu na organismus, ale rychleji se šíří v populaci - zhruba o 40 procent rychleji. Protože se mutace rychleji šíří, tak podle odborníků mezi variantami viru nakonec převládne.
Britská mutace bude znamenat další velký nápor na kapacitu nemocnic a vytíženost zdravotníků. Šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček vysvětlil, proč je nyní klíčové nemocnicím co nejvíce ulevit.
"Naším úkolem by mělo být nemocnice vyprázdnit. Proto já bych chtěl držet striktní opatření déle, než to doporučuje systém PES. Je tu snaha co nejvíce srazit mezi denní nárůsty. Ideální by bylo je srazit k nízkým hodnotám kolem 1500 až 2500 denně. To by pak znamenalo, že do 14 dnů by se nemocnice relativně vyprázdnily. Nemocnice by pak znovu mohly najet na elektivní péči, znovu by se nemocnice mohly věnovat dnes odkládaným úkonům," řekl vicepremiér Jan Hamáček pro ŽivotvČesku.cz.
Česká republika (a další státy Evropy) se tak dostávají do další fáze v boji s koronavirem. Co se během epidemie »starého viru« stalo za deset dnů, může v případě britské mutace nastat už za šest dní. Než britská mutace udeří naplno, je nutné mít proočkováno velké procento obyvatel a uvolněnou kapacitu v nemocnicích.
"Naším cílem je tedy držet restriktivní opatření tak dlouho, dokud se nám nevyprázdní nemocnice. Pokud by přišla další vlna, například na principu britské mutace, tak kapacita nemocnic by začínala sice ne na nule, ale na nižších číslech, než je tomu dnes," upřesnil ministr Jan Hamáček pro ŽivotvČesku.cz, proč je nutné dál dodržovat přísná opatření, i když se může v posledních dnech zdát, že epidemie lehce ustupuje.
V pondělí leželo v nemocnicích s nemocí covid-19 6.330 pacientů. Podle ministra zdravotnictví Blatného (50) vakcína funguje i na britskou mutaci. "Je teď několik měsíců, kdy musíme naplno zabrat, abychom situaci zvládli dříve, než ta rychleji se šířící varianta nad tou starší převáží," uvedl Jan Blatný na pondělní tiskové konferenci.
Takzvaná britská mutace nového typu koronaviru byla v polovině prosince zaznamenána v Anglii. Nakažlivější varianta nákazy se prokázala také v Německu, na Slovensku a v Maďarsku. Podezření na výskyt mutace ohlásilo také Rakousko.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.