Ve třech žít můžete, ale nesmí to poškodit děti, říká k netradiční rodině v reality show odborník
Některé Češky mají milence a někteří Češi mají milenku. Nebo více milenek či více milenců. Někdy se to tají a jindy se o tom ví. A někdy žijí všichni spolu a jsou šťastní a nebojí se jít do televize. Nejnovější díl reality show ukázal, jak funguje domácnost, kde je jedna žena a dva muži. "Česká společnost je poměrně liberální. Takový model nesmí nikoho poškozovat," uvedl pro ŽivotvČesku.cz sociolog Vojtěch Bednář.
V klasické rodině jsou si partneři oporou a navzájem si pomáhají. Paní Vendy (32), která žije v Turnově, má muže dva. A neměnila by. Hlavou rodiny je Mario (48), ale s péčí o domácnost intenzivně pomáhá také rodinný přítel Zdeněk.
Jak to má trojice v ložnici, to se diváci při sledování reality show nedozvěděli. Je to podstatné? Paní Vendy říká, že důležité je, když toto soužití všem vyhovuje. Podpořil ji i sociolog Vojtěch Bednář. Podle odborníka je zásadní, aby vztah vyhovoval všem.
"Alternativní formáty rodiny typu 2+1 nejsou viděno očima většinové společnosti standardní. Jako jednotlivci můžeme mít tendenci se proti nim vymezovat. Najdou se lidé, kterým tyto vztahy vyhovují a žije se jim v nich dobře. Jako celek jsme totiž poměrně liberální a nemáme tendenci vytlačovat na okraj lidi pouze na základě toho, že jejich představa o rodině nekoresponduje s většinovou. Aby takto mohli fungovat, nesmí vzbudit aktivní zájem a pohoršení svého okolí," uvedl pro ŽivotvČesku.cz oslovený sociolog.
Divák, který reality show sledoval, zřejmě došel dojmu, že žití ve trojici není problematické, že daleko větší napětí vytváří alkohol. Zásadní je, aby dospělí fungovali a dokázali se starat o děti. Ať už se o děti starají ve dvojici či v trojici.
"Důležité je, aby takový vztah nepoškozoval děti - ať už své a nebo cizí. V takovém případě se stanou předmětem zájmu státních orgánů, které děti chrání, a nestandardní nastavení poměrů se tak může stát další komplikací. Jinými slovy, samotný fakt že někdo žije v nestandardním prostředí nám tolik nevadí a je spíše zajímavý. Pokud v tomto prostředí může být komukoli ubližováno, ať už fyzicky, nebo duševně, je to o to větší problém, než kdyby žil v tzv. normální vztahu," dodal pro ŽivotvČesku.cz sociolog Vojtěch Bednář.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.