Utahování šroubů řídíme podle Berlína. Nemocnice se mi nezdají úplně plné, říká Roman Šmucler
Žáci se do lavic nevrátí, skiareály se otevírat nebudou, rozvolnění nepřijde. Naopak premiér Andrej Babiš (66) volá v boji s koronavirem po dalším zpřísnění. Lékař Roman Šmucler (51), který byl členem Ústředního krizového štábu, se domnívá, že boj s epidemií se řídí podle Berlína. "Německo se rozhodlo zavřít Evropu. Satelitní státy jako je Česká republika se k tomu připojují," uvedl Roman Šmucler pro ŽivotvČesku.cz.
Žádné rozvolnění nečekejte, vláda naopak bude jednat o tom, jak dál zpřísnit režim v České republice. "Určitě musíme zpřísňovat, nemůžeme si dovolit dělat rozvolňování při tak vysokých číslech," oznámil ve středu večer Andrej Babiš s tím, že ve čtvrtek odpoledne se rozhodne o dalším postupu.
Podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka se ve středu neřešilo, že by se občanům Česka zakázal pohyb mimo bydliště. Předpokládá se ale, že ve čtvrtek dojde k omezení služeb hotelů, které stále mohou ubytovat hosty v souvislosti s prací a služební cestou. Vláda také ve čtvrtek bude řešit povinnost nosit respirátory na veřejných místech. Podle epidemiologů by to bylo vhodné, problémem by mohla být cena a dostupnost respirátorů.
Roman Šmucler, který byl na jaře členem Ústředního krizového štábu, se domnívá, že vláda Andreje Babiše kopíruje postup Německa a že přijít s vlastní strategii by bylo hodně složité.
"Německo se rozhodlo zavřít Evropu. Satelitní státy jako je Česká republika se k tomu připojují. Já strategii Angely Merkelové úplně nechápu. Německo v epidemii bylo za námi, takže vše museli více krotit. Nyní nemáme tak plné nemocnice, jako jsme měli. Možná to roste kvůli tomu, že tzv. britská varianta je nakažlivější, ale nejsem u nějakého maximálního obložení nemocnic. Ten důvod, proč Angela Merkelová takto zavírá Evropu, neví podle mě ani Andrej Babiš. Na jaře to řídilo Německo, když uvolňovali, tak jsme taky uvolňovali. Pro občany Česka je to složité k pochopení. Německo to brzdí a čekáme na to, až to Německo povolí. Česká média by to v tuto chvíli nepovolila, kdyby to Andrej Babiš povolil, tak by média řekla, že v Německu a v Rakousku je uzavřené a že Babiš riskuje životy lidí. Takže jsme asi odsouzeni k nejhoršímu ekonomického scénáři z celého světa, ale veřejnost a novináři to tak asi chtějí. Evropané chtějí být nejvíce chráněni a žít nejvíce na dluh. Tak to tak ještě chvíli bude a pak to přestane fungovat," řekl pro ŽivotvČesku.cz Roman Šmucler.
Podle premiéra Andreje Babiše dostatečně nezabírají opatření, která vláda zavedla 27. prosince. Premiér a s ním třeba také ministr vnitra Jan Hamáček se obávají také tzv. britské mutace viru. "Naším cílem je držet restriktivní opatření tak dlouho, dokud se nám nevyprázdní nemocnice. Pokud by přišla další vlna, například na principu britské mutace, tak kapacita nemocnic by začínala sice ne na nule, ale na nižších číslech, než je tomu dnes," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz vládní strategii Jan Hamáček.
"Je to tlak Německa, který je veliký, je těžké proti Německu jít. Rakousko před Vánoci rozvolnilo, ale pak to také zavřelo. Jediná země, která tlaku Německa vzdoruje, je Švýcarsko. Trochu jinak to dělá Velká Británie a Rusko a ostatní to dělají tak, jak řeknou Němci. Německé ani české nemocnice se mi nezdají úplně plné, je smutné, že je v nemocnicích 6 tisíc lidí, ale máme 70.000 postelí. Možná v Berlíně vidí něco, co já nevím, ale přichází to z Berlína," dodal pro ŽivotvČesku.cz Roman Šmucler.
Koronavirus se ve středu v Česku prokázal u 8452 lidí, nových případů je asi o 240 víc než před týdnem. Hospitalizovaných s nemocí covid-19 je po dvou dnech znovu méně než 6000 a pod tisíc klesl také počet pacientů ve vážném stavu. Za poslední den do statistik přibylo 153 mrtvých, obětí je tak celkem 15.944. Koronavirem je nyní v ČR nakaženo 97.316 lidí, podle údajů ministerstva zdravotnictví má většina mírný průběh onemocnění. Zdravotníci dosud v Česku podali 236.697 dávek vakcíny.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.