Žádné smrtelné komplikace při testech vakcíny Sputnik. Roman Prymula popsal, jak ruský produkt funguje
Ohledně případného používání ruské vakcíny Sputnik V proti covidu-19 se stále vedou vášnivé diskuze. Vědci v minulosti kritizovali malou transparentnost vývoje i testování. Ve třetí fázi klinických testů ale ruská vakcína dosáhla na 91,6 procent účinnosti. Epidemiolog Roman Prymula (56) připustil, že Sputnik V by mohl dostat šanci také v Česku. Chce znát data, jak Sputnik V funguje v Maďarsku. "Maďarsko se rozhodlo jít decentralizovanou národní emergentní registrací a nakoupilo 2 miliony dávek. Další postup v České republice se diskutuje," uvedl Roman Prymula pro ŽivotvČesku.cz.
Epidemiolog Roman Prymula se k ruské vakcíně nestaví odmítavě, ale zdůrazňuje, že ideální by bylo, kdyby Sputnik V schválila Evropská léková agentura. Pak bychom se ale znovu dostali do pomyslné fronty a museli bychom na vakcínu čekat spolu s dalšími státy Evropské unie. Existuje také možnost vakcínu nakoupit, aniž by prošla evropským schvalovacím procesem.
"Evropa primárně musí využívat vakcíny, které jsou schváleny Evropskou lékovou agenturou EMA. Vakcíny musí být bezpečné a účinné. Proto by i vakcína Sputnik V měla být schválena EMA," uvedl Roman Prymula pro ŽivotvČesku.cz.
Roman Prymula, o kterém se v posledních dnech spekuluje, že by znovu mohl usednout do křesla ministra zdravotnictví, naznačil, že Česko by mohlo ruskou vakcínu nakoupit i bez ověření bezpečnosti ze strany Evropské lékové agentury. Epidemiolog by ale rád znal zkušenosti z Maďarska a také chce znát údaje, které ruská strana poslala na Evropskou lékovou agenturu.
"Vakcína je založena na podobném principu virového nosiče, kterým je adenovirus, jako u právě schválené vakcíny Astra Zeneca, ale používá místo zvířecího adenoviru dva různé adenoviry lidské 26 a 5. Podle předběžných výsledků má vysokou účinnost až 91,4%. Studie fáze 3 však neproběhla tak, jak regulérní registrační proces vyžaduje. Proto následně po registraci v Rusku byla zahájena již poregistrační studie na 40000 dobrovolnících. Tato data jsou pro další registraci nezbytná. Maďarsko se rozhodlo jít decentralizovanou národní emergentní registrací a nakoupilo 2 miliony dávek. Další postup v České republice se diskutuje," uvedl Roman Prymula pro ŽivotvČesku.cz s tím, že by rád znal výsledky poregistrační studie na dobrovolnících.
V úterý 2. února také vyšla studie v odborném magazínu Lancet. Podle této studie ruská vakcína ve třetí a poslední fázi klinických testů dosáhla 91,6 procenta účinnosti. Vakcína prokázala účinnost i u starších lidí, uvedla agentura Reuters. Během klinických testů nebyly zaznamenány smrtelné komplikace. "Uvedené výsledky jsou jasné a vědecký základ očkování byl prokázán," uvedli v komentáři zveřejněném v časopise Lancet profesoři Ian Jones a Polly Royová.
Třetí fáze klinických testů se zúčastnilo téměř 20.000 osob, z nichž tři čtvrtiny dostaly vakcínu. Od začátku testů se 16 naočkovaných lidí nakazilo koronavirem, v kontrolní skupině, která očkování nedostala, to bylo 62 osob. Při podání dvou dávek látky účinnost dosáhla 91,6 procenta. V testech se také prokázalo, že látka zabránila rozvoji středních a těžkých projevů nemoci covid-19.
Přípravek prokázal účinnost 91,8 procenta i u lidí starších 60 let. Ti tvořili přes deset procent účastníků třetí fáze testů. Během třetí fáze zemřeli čtyři účastníci, žádný z nich však na komplikace v souvislosti s očkováním. Podle studie nebyly zaznamenány těžké vedlejší účinky vakcíny.
Vakcínu Sputnik V vyvinul ústav epidemiologického a mikrobiologického výzkumu Nikolaje Gamaleji. K očkování jsou zapotřebí dvě dávky. Rusko začalo používat přípravek Sputnik V již v srpnu, ještě před koncem klinických testů, za což bylo kritizováno. Vakcínu zaregistrovaly a koupily i některé zahraniční země, například již zmíněné Maďarsko či Argentina. Na konci ledna Rusko požádalo o schválení vakcíny v celé Evropské unii. Rusové uvedli, že během roku 2021 jsou schopni zajistit dávky pro 700 milionů lidí.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.