Trápí nás vysoká mobilita. Roman Prymula promluvil o pravidlu 4R a zda se zavedou další opatření
Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) laboratoře britskou mutaci odhalili v 37 zemích Evropy. Ve Velké Británii byla zjištěna loni v září. Nakažlivější kmen viru bude v Česku dominantní v řádu dní či týdnů, míní vědci. Efektivní obranu lze zajistit pouze tak, že lidé budou používat pravidlo 4R. "Jsou to ruce, roušky, rozestupy, rozum," řekl pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Roman Prymula s tím, že v současnosti je největším problémem vysoká mobilita lidí.
Mutace jsou pojmenovávané podle místa, kde vědci poprvé sekvenovali gen viru. Britská je podle odborníků nakažlivější o 30 až 70 procent než dosavadní.
Podle Romana Prymuly kvůli rozšíření nakažlivějších mutací koronaviru už neplatí, že rizikovým kontaktem je setkání lidí bez roušky na vzdálenost méně než dva metry po dobu 15 minut a více. Lidé se mohou nakazit i za několik sekund.
"Hlavní problém je nízká compliance, tedy přijímání opatření u velké skupiny populace. To vede k nízké efektivitě platných opatření. Trápí nás zejména vysoká mobilita a nechránění se při úzkých osobních kontaktech. Další restriktivní opatření nemá smysl přijímat, pokud nejsou akceptována původní. Lidé se je snaží obcházet různá opatření a hledat výjimky. V tom se lišíme od zahraničí. Není důležité mít sto různých detailních zákazů, ale spíše dodržování principů 4 R - ruce, roušky, rozestupy, rozum," řekl pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula, v čem vidí nejzásadnější problém. Podle něj je v boji s epidemií další možností - efektivnější - nošení respirátorů než roušek.
Hygienici případy s podezřením na britskou mutaci trasují přednostně a upravit by se kvůli ní měla také mobilní aplikace eRouška.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.