Britská mutace v ČR už dominuje. S koncem nouzového stavu to dál poletí nahoru, říká Jan Hamáček
Ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (42) je přesvědčen, že v Česku začíná dominovat tzv. britská mutace koronaviru. "Po konci nouzového stavu čísla dál poletí nahoru, to by znamenalo kolaps zdravotní péče a zahlcení nemocnic. V pátek bylo v Libereckém kraji 75 procent, v Trutnově to bylo 60 procent, v Brně to bylo kolem 30 procent," popsal Jan Hamáček pro ŽivotvČesku.cz, jak britská mutace začíná převládat nad stávajícím kmenem.
Sněmovnou neprošel návrh na prodloužení nouzového stavu. Dojde nyní v souvislosti s tzv. britskou mutací k nárůstu nakažených?
K tomu nárůstu by došlo i tak. Ta naše opatření, která fungovala proti té původní variantě viru, už nejsou proti tzv. britské mutaci tolik efektivní. Počet nakažených neklesá, ale stagnuje. Pokud v důsledku rozhodnutí Sněmovny o ukončení nouzového stavu rozvolníme, tak ta čísla poletí nahoru.
Máte k dispozici přesná data a analýzy ohledně tzv. britské mutace?
Máme data z různých částí naší republiky. Mluvil jsem třeba s panem hejtmanem Martinem Půtou, který má systém na testování britské mutace. V pátek bylo v Libereckém kraji 75 procent, v Trutnově to bylo 60 procent, v Brně to bylo kolem 30 procent. Ta mutace tady je a získává na síle.
Je podle vás nejvyšší čas zavést povinné respirátory FFP2 v celé republice? Lze je zavést plošně bez nouzového stavu?
Můžeme je zavést i bez nouzového stavu, můžeme postupovat podle zákona o ochraně veřejného zdraví. Ale já pořád říkám, nařídit to v celé republice bez toho, aby vláda jasně řekla, jak pomůže sociálně slabším, je špatně. Já souhlasím s tím, že to bude zavedeno v těch třech okresech, které jsou uzavřené, tam je to povinné. Vláda tam navíc odeslala milion roušek. Pokud to bude potřeba zavést v celé republice, tak musíme najít způsob, jak pomoci lidem s nízkými příjmy.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.