Otevření obchodů už není hazard s lidskými životy. Rozvolňovat v tuto chvíli je zločin, říká Jaroslav Flegr
Ministr Karel Havlíček (51) v pondělí uvedl, že v následujících dnech po dohodě s kraji bude na vládě usilovat o otevření obchodů od 22. února. Podle evolučního biologa Jaroslava Flegra (62) jde o naprostý nesmysl. "Epidemická situace je zoufalá a každým dnem se zrychlujícím se tempem zhoršuje. Máme v nemocnicích posledních 15 % volných lůžek, takže do 8 dnů jsme nejspíš na nule. Po neakutní péči nám tedy zkolabuje i péče o akutní pacienty - covidové i necovidové. Místo abychom okamžitě zpřísnili veškerá opatření, zastavili provoz mateřských a zvláštních škol a ukončili školní docházku na prvním stupni, tak se chystáme rozvolňovat. Tady se buď někdo zbláznil, nebo se snaží naši republiku zničit," řekl pro ŽivotvČesku.cz profesor z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.
V pátek o návrhu bude na mimořádném jednání rozhodovat vláda. Personál obchodů bude muset nosit respirátory třídy FFP2, platit by měl podle Havlíčka i specifický režim front, za který bude zodpovědný provozovatel prodejny. Obchodníci se budou muset dále řídit limitem jednoho zákazníka na 15 metrů čtverečních provozní plochy a budou muset zajistit dodržování dvoumetrových odstupů. Obchodní centra budou mít za úkol o opatřeních pravidelně informovat.
"Rozvolňovat je za momentální situace doslova zločin. Je dost jedno, jak opatrní či neopatrní budou prodejci a zákazníci. Podstatné je, že rozvolnění přinese vzestup mobility obyvatelstva, což epidemii zásadně přiživí. Za situace, kdy se čím dál rychleji vyčerpávají poslední lůžka na jednotkách intenzivní péče, se chystáme šíření epidemie zásadním způsobem urychlit. To už není jen hazard s lidskými životy, to je nepokryté opovrhování lidskými životy," zhodnotil pro ŽivotvČesku.cz Jaroslav Flegr návrh, kterým se bude vláda zabývat.
Kromě osvětové role center by v nich podle Havlíčka mohlo fungovat i zázemí pro prodej respirátorů. Pro zákazníky nebudou respirátory povinné, Havlíček chce lidi ale k jejich nošení přimět tím, že budou snadno dostupné. Předpokládá, že obchodníci je například budou dávat zdarma k nákupu, někde by je mohli nabízet už při vstupu. "Nechceme dělat tolik restrikce, ale chceme o něco více motivovat," uvedl dále Havlíček.
V obchodních centrech se podle Havlíčka dál počítá s tím, že ve stravovacích zónách si lidé budou moci jídlo objednat jen s sebou a bude vypnutá wi-fi, aby se návštěvníci v prostorách zbytečně nezdržovali.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.