Tvrdý lockdown ano či ne: Ivan Bartoš promluvil o řešení epidemie a druhém nejčastějším místě nákazy
V Česku platí od 27. prosince opatření pro nejvyšší, pátý stupeň pohotovosti PES. V současnosti někteří odborníci volají po ještě větším zpřísnění. Důvodem je skutečnost, že epidemie nebrzdí a navíc hrozí dominance takzvané britské mutace koronaviru. Podle politika Ivana Bartoše (40) v tuto chvíli není zcela tvrdý lockdown řešením, hlavní problém vidí jinde. "V současnosti se aktivně neřeší firmy," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz předseda Pirátů s tím, že právě zaměstnání je druhým nejčastějším místem v rizikovosti nákazy.
Pokud jde o maximální zpřísnění opatření - tedy tvrdý lockdown, je to podle Ivana Bartoše v současné české situaci tak, jak si to někteří představují, nerealizovatelné. Namístě jsou však jiná efektivní řešení.
"Ačkoliv tento přístup volily některé země, a jistě tento názor zaznívá od epidemiologů a od lidi jako pan prof. Hel, Kulveit a dalších, se kterými samozřejmě jsme v kontaktu, realita České republiky je dosti jiná. Lockdown vyjma průmyslu tu už máme. Jsme exportní země v rámci řetězce subdodavatelů. To by se musel domluvit premiér Babiš na summitu evropských zemí respektive premiérů (podle mě tak 10 a více) jejichž dodavateli ČR je. Zároveň by se musely zase přehodnotit kompenzace," řekl v úvodu pro ŽivotvČesku.cz předseda v současnosti podle průzkumů nejsilnější politické strany v koalici se STAN s tím, že zásadní problém vláda významně neřeší.
"Problém leží v České republice jinde. Co se neděje je, že se aktivně neřeší firmy. Práce je druhým nejčastějším místem přenosu viru. Tam je potřeba testovat, tam je potřeba se zaměřit na ochranu. A kde je další problém? Průměr kontaktu hlášených covid pozitivních je v Česku 0,8. V Plzeňském kraji dokonce 0,2. To by znamenalo, že by vlastně každý pozitivně testovány byl samotář bez rodiny, nikam nechodil, nebo byl vždy v přijatelné vzdálenosti nebo s respirátorem. To je zjevný nesmysl. Skutečný počet kontaktů jsou 3 až 5 osob. Lidi proste rizikové kontakty nenahlašují, ti pak nechodí do karantény, neřeší to ani v rodině, kde je jeden člověk pozitivní," zdůraznil Ivan Bartoš pro ŽivotvČesku.cz.
Reprodukční číslo, které ukazuje kolik lidí nakazí jeden pozitivně testovaný, stouplo na 1,15 ze čtvrtečních 1,10. V předchozích pěti dnech byl index podle aktualizovaných čísel v nejpřísnějším pátém stupni, ve čtvrtek na 80 bodech, což byla nejvyšší hodnota od 13. ledna.
"Je nutné motivovat lidi, být v karanténě, respektive zlepšit podmínky pro covid nemocenskou, neboť pro řadu lidí je propad příjmu, klidně vícekrát do roka, existenčně likvidační. Tyto dva kroky mohou skutečně změnit současný vývoj, proto jsem toto předal jako zásadní návrh vládě a premiérovi už dávno. Je to součást naši strategie, ale je to na ministrech a premiérovi. Pro jednou by tyto zjevně správně kroky mohli udělat," dodal předseda Pirátů Ivan Bartoš pro ŽivotvČesku.cz.
Ve čtvrtek laboratoře v Česku potvrdily 11.553 případů koronaviru, zhruba o 2500 víc než před týdnem. Nových případů nákazy je potřetí za sebou víc než 10.000. Ve vážném stavu je s nemocí covid-19 v nemocnicích třetí den po sobě přes 1200 lidí, což jsou rekordní počty za dobu epidemie.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.