Vakcína Sputnik V jako naděje pro Česko. Roman Prymula zhodnotil, zda jde o bezpečný preparát
Jednou z nejdiskutovanějších vakcín proti covidu-19 je i nadále ruská vakcína Sputnik V. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (50) sice již dříve odmítl, že by se tato vakcína do Česka dostala dříve, než ji schválí léková agentura, jeho pohled se ale rozchází s úsudkem prezidenta Miloše Zemana (76). Hrad se totiž snaží, aby v závodě o tuto vakcínu mělo Česko přednost. Pro ŽivotvČesku.cz vakcínu zhodnotil epidemiolog Roman Prymula (56). "Špatná vakcína to rozhodně není," míní bývalý poradce premiéra.
Prezident Miloš Zeman již dříve uvedl, že by uvítal, kdyby se v Česku očkovalo ruskou vakcínou. "Vím, že již citovaný profesor Prymula doporučil Sputnik. Vím, že Sputnikem se už, tuším, očkuje v Maďarsku, a já nemám vůbec nic proti tomu, aby, když se tak odborníci rozhodnou, tak se tato očkovací látka uplatnila i u nás,“ prohlásil nedávno v rozhovoru pro Frekvenci 1.
Právě podle Romana Prymuly jde o vakcínu, která není významně odlišná od vakcíny AstraZeneca. "Vakcína Sputnik V funguje na podobném principu vektorového virového nosiče jako AstraZeneca, ale s poněkud sofistikovanějším přístupem dvou různých lidských adenovirů pro každou dávku. Má vysokou publikovanou účinnost. Uvítal bych ještě alespoň výsledky jedné zahraniční studie. Jinak si myslím, že to špatná vakcína rozhodně není," zhodnotil pro ŽivotvČesku.cz ruský preparát.
Česko podle premiéra neplánuje občany očkovat vakcínou, které chybí souhlas EMA. Žádost o schválení od výrobce ruské vakcíny Sputnik V Brusel stále neeviduje. Ústav Nikolaje Gamaleji tvrdí, že ji k Evropské agentuře pro léčivé přípravky podal, což však ve středu šéfka EK Ursula von der Leyenová odmítla. Členské země EU, které očkování daným preparátem povolí, budou podle ní muset nést zodpovědnost za důsledky.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.