Reklama:

Kapacity nemocnic v ohrožení. Hospitalizovaných je o tisíce více, kolaps v dalším týdnu, říká Jaroslav Flegr

Evoluční biolog a parazitolog Jaroslav Flegr
Evoluční biolog a parazitolog Jaroslav Flegr
Foto: Se souhlasem Jaroslava Flegra
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 22. 2. 2021

K pondělnímu ránu bylo podle dat ministerstva zdravotnictví volných 14 procent lůžek na ARO a jednotkách intenzivní péče (JIP), pro pacienty s covidem bylo volných 157 lůžek. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (50) by se drakonická opatření musela přijmout, pokud volné kapacity klesnou pod 10 procent. "K tomu dojde nejpozději v příštím týdnu," predikuje Jaroslav Flegr z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Reklama:

V současnosti standardních lůžek s kyslíkem je pro nakažené k dispozici zhruba 730. Další volné kapacity jsou ještě na takzvaných reprofilizovaných lůžkách, která jsou jinak určena k poskytování péče jiného typu či odbornosti.

Reklama:

"Počty nakažených stále stoupají a se zpožděním 10 dnů budou stoupat i počty hospitalizovaných. V případě britské mutace je náběh nemoci pomalejší, takže zpoždění bude možná až 14 dnů. Jestliže chce pan ministr čekat se šlápnutím na brzdu teprve na okamžik, kdy nám bude zbývat posledních 10% volných lůžek na JIP, je téměř jisté, že v následujících dvou týdnech se kapacita lůžek na jednotkách intenzivní péče zcela vyčerpá. Naše vláda chce možná světu předvést, kam až může vést nezodpovědné jednání. Je to od ní jistě obětavé a může tím v ostatních státech zachránit mnoho životů. Nemohu se však ubránit vtíravé myšlence, že se měla nejprve zeptat občanů, zda se chtějí této názorné ukázky účastnit, " poznamenal pro ŽivotvČesku.cz evoluční biolog, který už loni na podzim předpověděl příchod druhé a třetí vlny epidemie i objevení se "zimních" infekčnějších mutací.

V pracovní dny minulého týdne se počty hospitalizovaných pohybovaly zhruba mezi 6300 až 6450.  Statistiky ministerstva navíc nezahrnují pacienty, kteří po dvaceti dnech nevykazují příznaky koronaviru, ačkoli v nemocnicích dále zůstávají. Nemocnice v Česku jsou kvůli epidemii v současnosti přetížené.

Podle Jaroslava Flegra je aktuálně v nemocnicích násobně více hospitalizovaných. "Domnívám se, že rozdíl může činit několik tisíc. Jednak se pacienti po nějaké době, kdy přestanou být infekční, převedou administrativním úkonem na necovidové, a jednak se do nemocnic po několika měsících vrací poměrně velké procento bývalých covidových pacientů s vážnými pozdními zdravotními následky covidu," dodal pro ŽivotvČesku.cz profesor z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Jeho slova potvrzuje i šéf České lékařské komory Milan Kubek (53). Poopravil bych údaj těch 6000 lidí s covidem v nemocnicích ve statistikách, protože nejpozději po 20 dnech jsou pacienti vyřazováni ze statistiky a počet nemocných bude o několik tisíc vyšší. Já jsem 2. února požádal ministerstvo zdravotnictví, aby se nelakovala skutečnost na růžovo a statistiky se dělaly férově. Pokud vím, tak se nestalo nic. A současné statistiky mohou vzbuzovat ve veřejnosti klamavý pocit, že situace není tak vážná. Kolik opravdu těch lidí je, jsou odhady, myslím si, že jich bude několik tisíc. Takže kvůli covidu bude podle mého odhadu v nemocnicích hospitalizováno okolo 10.000 lidí," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz šéf České lékařské komory a zdůraznil, že realita ohledně hospitalizací je taková, že skutečně přibývá v nemocnicích mladších ročníků.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: