Ivan Bartoš chce ulevit lidem i firmám. Promluvil o tom, jaká konkrétní řešení navrhne vládě
Epidemická situace v Česku se začíná dramaticky vyostřovat a konec nouzového stavu se blíží – má k němu dojít 28. února. Podle premiéra Andreje Babiše (66), který považuje stav v zemi za extrémně vážný, nejsou opatření dostatečná a je nutné prodloužit nouzový stav a zpřísnit vládní restrikce tak, aby se projevila jejich efektivita. V odpoledních hodinách by měla zasednout vláda a znovu požádat Sněmovnu o prodloužení nouzového stavu. Předseda Pirátů Ivan Bartoš (40) má konkrétní řešení, která bude na jednání požadovat. "Naším hlavním požadavkem je spuštění masového testování v podnicích a jeho finanční podpora ze strany státu," uvedl pro ŽivotvČesku.cz.
Nouzový stav, který vláda vyhlásila 14. února na základě žádosti hejtmanů, se blíží ke svému konci. Jen pár dní dělí Česko od rozvolnění, které by však podle mnohých odborníků mohlo mít katastrofální následky. Epidemie koronaviru totiž nabírá na síle, což ukazují mimo jiné data ministerstva zdravotnictví. Během úterního dne byl zaznamenán enormní nárůst nakažených onemocněním covid-19. Testování prokázalo 15 672 nových případů, což je alarmující číslo – šestý nejvyšší denní nárůst za celou dobu koronavirové epidemie.
Vzhledem k situaci se nabízí hned několik zásadních témat, jejichž řešení je prioritní pro to, aby se krize dala postupně zvládnout. Právě dnes by mělo dojít k důležitému zasedání vlády s opozicí, na kterém by se měly projednávat také návrhy, které vzešly od České pirátské strany v zastoupení jejího předsedy Ivana Bartoše.
"O situaci budeme diskutovat spolu s vládou a dalšími opozičními stranami dnes kolem 16:00. Za nás je klíčové, aby kabinet vyslyšel naše návrhy, které by pomohly zmírnit krizi a ulevily lidem i firmám. Naším hlavním požadavkem je spuštění masového testování v podnicích a jeho finanční podpora ze strany státu, k čemuž jsme ve svém plánu Za pět dvanáct vyzývali vládu již před dvěma týdny. Chceme i povinné nošení bezpečnější formy ochrany úst a nosu tam, kde je vyšší riziko nákazy - stát musí zajistit pomůcky i pro nízkopříjmové skupiny," popsal Ivan Bartoš pro ŽivotvČesku.cz důležité body jednání, které má opozice připravené.
Podle jeho slov se musí konečně pomoci lidem tak, aby stát prokázal, že se dokáže postarat o své občany, kteří jsou mnohdy následkem epidemie koronaviru v tíživé životní situaci.
"Dále chceme adekvátní kompenzace, vyšší nemocenskou pro lidi v karanténě, rozšíření kvalitního certifikovaného antigenního testování a hlavně přípravu projektu očkování. Už od jara upozorňujeme na vážnost situace, kabinet bohužel dlouho vše podceňoval," dodal Ivan Bartoš pro ŽivotvČesku.cz.
Podle statistik ministerstva zdravotnictví bylo k dnešnímu dni podáno téměř 582 tisíc prvních dávek očkovací látky, i tu druhou pak zdravotníci aplikovali zhruba 221 tisícům lidí. Očkování v Česku se spustilo 27. prosince a od 1. března se mohou do rezervačního systému hlásit nově lidé na 70 let. Dosud se mohli očkovat pouze zdravotníci a senioři nad 80 let.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.