Mobilní sít 5G v problémech: Hrozí soudy kvůli podmínkám aukce. Nelíbí se stávajícím operátorům, kritika je i od zájemců
Dražba 5G kmitočtů se už ve svém začátku potácí v problémech. I když stát slibuje, že na mobilní trh přivede novou konkurenci, už teď to vypadá, že se aukce plánovaná na letošní léto možná ani neuskuteční. Důvodem zejména je tlak stávající trojice operátorů − T-Mobile, O2 a Vodafone − kteří naznačují, že podmínky aukce může napadnout u soudu v případě, že dražba proběhne za podmínek navržených Českým telekomunikačním úřadem.
Podmínky se navíc nelíbí ani většině uchazečů, kteří se chtějí zapojit do aukce o pozici nových operátorů. Stát si od dražby slibuje, že dojde ke zlevňování mobilních dat, jejichž cena v Česku patří k nejvyšším v Evropě.
Jeden z nejvážnějších zájemců, česká firma Nordic Telecom, v tuto chvíli dává jasně najevo, že se miliardové soutěže možná ani nezúčastní. A důvodem jsou již zmíněné podmínky.
"Nové podmínky již nepřejí nezávislému operátorovi, o kterého jsme dlouho bojovali," řekl Hospodářským novinám mluvčí společnosti Ján Bruno Tropp.
Kritika společností poukazuje na zásadní nedostatky: Jde zejména o to, aby se sítě nepronajímaly malým regionálním firmám, které by pak mohly mobilní služby nabízet na celém území bez investice do stavby vlastních vysílačů.
Trojice velkých operátorů to považuje za zvýhodnění nováčků. "Existuje vysoké riziko napadení výběrového řízení z důvodu nedovolené veřejné podpory," uvedl operátor O2, velmi podobné vyjádření poskytl i konkurenční Vodafone.
Podle třetího operátora - společnosti T-Mobile - který vyřkl zcela nejostřejší kritiku, jde o diskriminační podmínky. "Návrh představuje nejvíce diskriminační aukční podmínky v Evropské unii. Předpokládané podmínky jsou neslučitelné s unijním právem," uvádí operátor. Telekomunikační úřad má teď 30 dní na to, aby připomínky operátorů k 5G aukci vypořádal.
Podle bývalého šéfa úřadu Jaromíra Nováka vyjádření velké mobilní trojky naznačují, že její zástupci mohou dražbu úspěšně napadnout u soudu nebo u Evropské komise.
Telekomunikační úřad do aukce původně lákal čtvrtého operátora, který by si postupně vystavěl vlastní infrastrukturu. Vláda spoléhala hlavně na příchod některé z velkých zahraničních firem, ale ministr průmyslu Karel Havlíček uvedl, že o český trh nikdo z ciziny zájem nemá. Šlo o vyjádření z úvodu roku.
Původně chtěl úřad pro čtvrtého operátora v aukci vyhradit část dražených frekvencí tak, aby se nemusel v soutěži cenově přebíjet se současnými lídry trhu. Po úpravě scénáře dražby takové opatření vypadlo, což kritizují uchazeči Nordic Telecom, Sazka nebo ČEZ.
Uchazečům, kteří chtěli stavět vlastní sítě, jedna výhoda z původních podmínek zůstala. V případě úspěchu v dražbě si budou muset na čas pronajmout infrastrukturu stávajících lídrů trhu − ovšem jen do doby, než si vystaví vlastní vysílače.
Podle zájemců o pozici nového celostátního operátora ovšem taková podmínka v současnosti nedává ekonomicky smysl. Firmy, jež hodlají výhledově stavět sítě za miliardy korun, jsou ve stejné pozici jako regionální operátoři. Ti ale do výstavby investovat nemusí. "Proto je zřejmé, že nelze očekávat zájem nových hráčů o frekvence v pásmu 700 MHz," uvádí Nordic Telecom.
Jediným z nových uchazečů, jemuž současné podmínky dražby vyhovují, je virtuální operátor Poda. Ten již dříve uvedl, že si při úspěchu v aukci hodlá vysílače pronajímat. Pro ostravskou firmu v minulosti jako advokátka pracovala nynější šéfka telekomunikačního úřadu. S majitelem Pody Martinem Šigutem navíc také obchodovala. Nařčení ze střetu zájmů ale Továrková opakovaně odmítla.
O co jde v 5G aukci:
- Technologie 5G má nahradit v současnosti nejrozšířenější mobilní standard LTE. Oproti němu má být přenos dat až stokrát rychlejší.
- Aby mohli operátoři technologii 5G využít, musí si od státu v dražbě koupit pronájem potřebných frekvencí. V aukci, jež má odstartovat v létě, se budou dražit dvě kmitočtová pásma – 700 MHz a 3,5 GHz.
- Stát očekává, že výnos dražby mu do rozpočtu přinese asi sedm miliard korun. Vyplacení peněz od vítězných operátorů se očekává až v příštím roce.
- 5G má přispět hlavně k rozvoji digitalizace průmyslu či samořiditelných aut. Z toho důvodu Český telekomunikační úřad část frekvencí přislíbil k využívání průmyslovým podnikům. Mezi ty část kmitočtů ve zmíněných pásmech rozdělí mimo plánovanou dražbu. Jak by přidělování 5G sítí pro firmy, jako jsou Škoda Auto či Siemens, mělo vypadat, zatím není jasné. (zdroj: Hospodářské noviny)
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.