Do voleb se bude mít většina dobře, pak přijde finanční potopa, predikuje Mikuláš Ferjenčík vývoj ekonomiky
Sněmovna v polovině února ve stavu legislativní nouze schválila navýšení schodku letošního státního rozpočtu z původně schválených 320 miliard na 500 miliard korun. Menšinové vládě ANO a ČSSD pomohli svými hlasy komunisté. Důvodem zvýšení schodku je hlavně promítnutí dopadů z daňového balíčku, například zrušení superhrubé mzdy. Podle místopředsedy Pirátů Mikuláše Ferjenčíka (33) se v souvislosti s prohlubováním státního dluhu jedná ale o časovanou bombu. "Vláda zvolila strategii, že finanční situaci státu chce udržet do voleb, potom nás čeká potopa," řekl pro ŽivotvČesku.cz výrazný politik.
Celkové příjmy rozpočtu by letos měly být podle návrhu 1,39 bilionu korun a výdaje 1,89 bilionu korun. Příjmy by tak měly být proti schválenému rozpočtu nižší o 102,7 miliardy korun a výdaje vyšší o 77,3 miliardy korun.
"Vláda zvolila strategii, že finanční situaci státu chce udržet do voleb, potom nás čeká potopa. Rozpočet a daňový systém směřují k nějakému výbuchu a nové vládě nezbyde nic jiného, než zavést nějaká úsporná opatření, nebo lidem zvýšit daně, což se promítne do jejich životů. Je to vidět třeba v Británii, kde chystají zvýšení daní, aby zaplatili dluhy, které se vytvořily v současné krizi," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz Mikuláš Ferjenčík, jaký možný scénář Česko čeká.
Současná ekonomická situace polarizuje společnost, kdy jedné části firem a podnikatelů se daří, pro druhou část je situace velmi komplikovaná.
"Zatím dochází k tomu, že v Česku máme pár vítězů, což jsou společnosti, které se specializují na internetový obchod a pak velké množství poražených, kterým vláda znemožnila podnikat. A z nějakého důvodu nedosáhnou na kompenzace buď, anebo v nějaké výši," nastínil politik pro ŽivotvČesku.cz dopady epidemie na pracovní trh s tím, že podle něj v dalších dvou měsících bude krize kulminovat především ve službách.
Poslanec Pirátů Mikuláš Ferjenčík již dříve obvinil vládu, že se chová stylem »po nás potopa«, a to z důvodu, že snížení daní v daňovém balíčku si nyní budou muset občané zaplatit i s úroky. Také vyjádřil obavy z toho, že peníze z rozpočtu nemusí jít jen na pomoc podnikům poškozeným krizí, ale na předvolební dárky.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.