Reklama:

Otazník nad rozvolněním. Adam Vojtěch zhodnotil účinnost přísných opatření. Mluví o dubnu a květnu

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Foto: Jan Handrejch / Právo / Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 13. 3. 2021

Počet nově prokázaných případů nemoci v pátek vzrostl o 14.920, což bylo o 1750 více než před týdnem. Dá se tak usuzovat, že současná přísná opatření významně nefungují a epidemie je ve fázi stagnace. Podle bývalého ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (34) je sice dobře, že epidemie nesílí, ale pokud jde o rozvolňování, nedá se v dohledné době očekávat. "Z celkových dat nelze říct, že jsme z toho venku tak, aby se dělo nějaké zásadnější rozvolnění," zhodnotil současný vývoj epidemie v současnosti nově jmenovaný předseda Krajské zdravotní, která spravuje pět největších nemocnic v Ústeckém kraji.

Reklama:

Skóre protiepidemického systému PES, kterým se původně v Česku řídila opatření proti šíření nového koronaviru, se v sobotu pátým dnem drží na hodnotě 73 bodů ze sta, což odpovídá druhému nejvyššímu stupni pohotovosti z pěti. Od 1. března platí přísnější opatření, která mají dopad na omezení pohybu, a to do 21. března. Přesto to vypadá, že s jejich uplatněním se nic moc v souvislosti s vývojem epidemie nezměnilo. K rozvolnění tak nejspíše v dohledné době nedojde.

Reklama:

"Na datech se zdá, že mobilita lidí se snížila, což by mohlo vést k nějakému zlepšení. Ale v tuto chvíli je těžké něco konkrétně predikovat. Podle kolegů z ÚZISu je nutné mít na nějaké vyhodnocení alespoň dva týdny. Teď se zdá na datech, že epidemie stagnuje, neroste dál. Naštěstí se nenaplňuje předpoklad 20 tisíc nakažených denně, ale když se podíváme na počet nakažených, tak je to stále vysoké číslo. Na celkových datech nelze ale říct, že jsme z toho venku tak, aby se dělo nějaké zásadnější rozvolnění. Co se přesně bude dít po 21. březnu, se uvidí," zhodnotil současný stav epidemie pro ŽivotvČesku.cz Adam Vojtěch, který se domnívá, že pokud se bude rozvolňovat, není to na pořadu dne.

"Za mě osobně se bavíme spíše o přelomu dubna a května. I kdybychom se na to dívali tak, že se bude rozvolňovat, na prvním místě jsou školy, pak obchody, restaurace, mezitím jsou ale dílčí služby jako třeba bazény a další," doplnil pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví.

Od začátku epidemie zemřelo v Česku s prokázaným covidem 23.083 lidí, z toho 11.143 v letošním roce. V průměru od začátku roku zemřelo 157 lidí denně, dosavadní březnový průměr je 194 úmrtí. Letošním denním maximem je pondělních 229 úmrtí, což je druhý nejhorší výsledek od vypuknutí epidemie loni v březnu. Více lidí s covidem zemřelo pouze 3. listopadu, a to 262.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: