Proč se nakazí člověk covidem-19 dvakrát: Roman Prymula vysvětlit, čím je to způsobeno
Po prodělané infekci covid-19 by měl být člověk před novou nákazou tři měsíce chráněný protilátkami. I přesto se objevují případy, kdy se lidé nakazili opakovaně. Lékaři potvrzují, že případy, kdy měl člověk poprvé mírný průběh covidu a při druhé nákaze nemoc nabrala na síle, existují. "Zdá se, že po první infekci imunitní systém zareagoval jen velmi mírně," řekl pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Roman Prymula (57), co stojí za tím, že se lidé nakazí i podruhé či potřetí.
Přesná čísla, kolik lidí se v Česku znovu infikovalo virem SARS-CoV-2, zatím chybí. Státní zdravotní ústav eviduje desítky případů. Mnohdy druhý průběh byl horší než nákaza infekcí poprvé.
"Přestože se opakovaná nákaza prokazatelně vyskytuje, není příliš častá. Většinou je průběh srovnatelný s první nákazou, ale je pravdou, že v některých případech byl v druhém případě klinický průběh horší. Zdá se, že po první infekci imunitní systém zareagoval jen velmi mírně, protože průběh byl extrémně lehký nebo nový virus se lišil tak významně od původního, že imunitní systém nezareagoval s dostatečnou silou," řekl pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula.
Důvodů, proč covid napodruhé udeří silněji, může být hned několik. Jedním z nich je vysílení lidského organismu z předchozí nákazy koronavirem. Člověk má po prodělání covidu oslabený imunitní systém i z toho důvodu, že nemoc je zákeřnější. Kupříkladu oproti sezonní chřipce napadá větší množství orgánů. Zahraniční studie dokonce popisují případy, kdy došlo k reinfekci za třicet dní od první nákazy.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.