Reklama:

Další nouzový stav ne, říká Vít Rakušan. Prozradil, kdo lépe zvládne řídit epidemii než vláda

Předseda STAN Vít Rakušan
Předseda STAN Vít Rakušan
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 28. 3. 2021

Vláda schválila prodloužení nouzového stavu vyhlášeného kvůli koronaviru o dva týdny do 11. dubna. Souhlas k tomu předtím dostala od Sněmovny, pro spolu s vládními stranami hlasovali komunisté. Premiér Andrej Babiš (66) i ministr zdravotnictví Jan Blatný (50) doufají, že prodloužení bude poslední. Podle opozičního předsedy STAN by k dalšímu prodloužení nouzového stavu jednoznačně nemělo dojít. "Neumím si představit delší nouzový stav. Už se to musí opravdu řešit jinak," řekl pro ŽivotvČesku.cz charismatický politik.

Reklama:

Kabinet už schválil prodloužení všech dosavadních opatření navázaných na nouzový stav do 11. dubna. Jen o Velikonocích budou lidé smět vycházet na mše až do půlnoci, zákaz vycházení jinak platí po 21:00. V kostelech podle Babiše bude omezená kapacita.

I když vláda doufá, že půjde o poslední prodloužení nouzového stavu, už v minulosti se ukázalo, že na to nelze spoléhat. Podle Víta Rakušana je potřeba zaměřit se více na efektivní opatření v boji s epidemií.

Reklama:

"Neumím si představit další nouzový stav. Už se to musí opravdu řešit jinak. Nelze podceňovat riziko, řídit epidemii více lokálně, zaměřit se na kvalitní testování, co nejrychlejší očkování, kompenzovat dostatečně všechny dotčené obory, finančně motivovat lidi k tomu, aby zůstávali v karanténě. Je nutné začít žáky, opět podle lokální, ne celostátní situace, vracet do škol. Dejme důvěru ředitelům, starostům, hejtmanům. Zvládnou to lépe než vláda. To už předvedli v případě očkování. Přejděme od nesmyslné represe (pokutování lidí bez roušek na prázdné ulici) k postihování opravdu nebezpečného chování (porušování karantény). Tohle je cesta. Přiměřenost, opatrnost, rozum bez přívlastků. Mnohem spíš než příkazy, restrikce, chaos a represe," popsal předseda STAN, jak vnímá současný vývoj epidemie a jak by se měla řídit.

Vládní opatření proti epidemii vnímá jako přiměřená 44 procent lidí, nejméně od začátku zjišťování loni v květnu, vyplynulo z únorového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Neúčinné jsou restrikce podle 63 procent dotázaných, podle 47 procent stát dělá málo pro podporu ekonomiky zasažené epidemií.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: