Reklama:

Krize stojí miliardy a léky, které jsou na covid, se doktoři bojí předepsat, kritizuje Andor Šándor

Bezpečnostní expert Andor Šándor
Bezpečnostní expert Andor Šándor
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 2. 4. 2021

Bezpečnostní expert Andor Šándor (63) patří mezi dlouhodobé kritiky české vlády, o které často říká, že jedná chaoticky a nelogicky. Generál v záloze se pozastavuje nad tím, proč léky proti nemoci covid-19 jsou pro mnoho lidí nedostupné a lékaři se je bojí předepisovat. "Na jedné straně vyhazujeme miliardy, abychom neměli přetížené zdravotnictví, na straně druhé se lékaři bojí předepisovat léky, že by mohla přijít pojišťovna," řekl Andor Šándor pro ŽivotvČesku.cz s tím, že nebojujeme jen s koronavirem, ale také s vlastní hloupostí.

Reklama:

Léčivý přípravek se jménem casirivimab-imedivimab, známý také jako REGN-CoV2, vyrábí firmy Regeneron a Roche. Jde o směs protilátek, které umí pacienta ochránit před těžkým průběhem nemoci covid-19 a tím zmírnit tlak na přetížené nemocnice.

Jedna infuze léku stojí zhruba 60.000 korun, je hrazený z veřejného zdravotního pojištění na základě povolení ministerstva zdravotnictví a vyjádření Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL). Lék bamlanivimab stojí přibližně 25 tisíc korun za jednu dávku.

Reklama:

Lék od společnosti Regeneron může dostat pacient starší 12 let s váhou nejméně 40 kilogramů. Látka je vhodná pro pacienty, u nichž existuje vysoké riziko zhoršení zdravotního stavu. Týká se to pacientů po transplantaci, s onkologickým, hemato-onkologickým či autoimunitním neurologickým onemocněním, s cukrovkou prvního typu nebo lidí s vysokou obezitou.

Bezpečnostní expert Andor Šándor je přesvědčen, že pokud stát vynakládá miliardy, aby ulehčil přetíženým nemocnicím, měl by být schopný také do oběhu dostat více léků, které mohou průběh nemoci covid-19 zlepšovat.

"Celou dobu se křičí, že všechny ty restrikce, všechny zničené podniky a všechny vyházené miliardy jsou kvůli tomu, abychom neměli přetížené zdravotnictví. Když dostaneme léky od Regeneronu nebo preparát bamlanivimab, tak naši odborníci vymyslí tak striktní podmínky, že se k léku naši lidi nedostanou, protože to stojí 50 nebo 20 tisíc. Na jedné straně vyhazujeme stovky miliardy oknem, na straně druhé tu máme léky, které nejsou nejlacinější a doktoři řeknou, že se to bojí předepisovat, protože co kdyby přišla pojišťovna... Tak s čím bojujeme? Nebojujeme náhodou s vlastní hloupostí? Možná bojujeme s vlastní neschopností pochopit, co jsou skutečné priority. Pak řekne ministr Blatný, že nejde všechno řešit selským rozumem, ale tím rozumem, jakým to řeší oni, jsme se taky daleko nedostali, pořád jsme bohužel v covidu nejhorší," vyjádřil Andor Šándor svůj názor pro ŽivotvČesku.cz.

Podle údajů ministerstva zdravotnictví epidemie začíná zpomalovat. Ve čtvrtek přibylo v Praze nejméně potvrzených případů nemoci covid-19 za všední den od začátku roku. Nově nakažených bylo 465, což je o 333 méně než za předchozí čtvrtek. V nemocnicích je s nemocí covid-19 hospitalizováno 7052 pacientů. Ve srovnání s předchozím dnem se snížilo také tzv. reprodukční číslo, které ukazuje rychlost šíření nemoci, ze zhruba 0,86 na 0,85. Pod zlomovou hodnotou jedna se drží nepřetržitě už od 8. března.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: