Otevření obchodů možná na konci dubna. Služby nastartujme pro otestované, říká Jaroslav Flegr
Nouzový stav v České republice skončí 11. dubna a mělo by začít pozvolné rozvolňování. Politici i odborníci předpokládají, že epidemii se krok po kroku začíná dařit dostávat pod kontrolu. K otevření služeb a obchodů vede podle evolučního biologa Jaroslava Flegra (63) cesta přes testování. "Všude, kde je možné testovat, se můžeme vracet k normálnímu životu," řekl pro ŽivotvČesku.cz profesor působící na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy.
Křehká změna k lepšímu. Tak lze charakterizovat fázi boje s epidemií koronaviru, ve které se momentálně nachází Česká republika. Hodnota reprodukčního čísla byla k 5. dubnu 0,81, v nemocnicích je s nemocí covid-19 hospitalizováno 5794 pacientů.
Ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (42) uvedl, jak bude probíhat rozvolňování. "Počítám, že 12. dubna by měly padnout dvě věci. Měly by se vrátit děti do škol. A dále skončit uzávěra mezi okresy plus zákaz vycházení, což je podle nouzového stavu. Měl by tedy skončit nouzový stav a jako vláda nebudeme už žádat o prodloužení. Následně od 19. dubna by měla být další etapa návratu do škol. Teoreticky potom vzniká prostor pro další rozvolňování," naznačil scénář rozvolňování pro ŽivotvČesku.cz Jan Hamáček.
Část veřejnosti předpokládá, že s koncem nouzového stavu budou v Česku znovu otevřeny obchody a zpřístupněny služby. Evoluční biolog a parazitolog Jaroslav Flegr zdůraznil, že rozhodně není možné otevřít vše najednou.
"Musí se otevřít jedna věc a sledovat, jak na to zareaguje virus. Povolil bych cesty mezi okresy, povolil bych venku, tam kde není moc lidí, možnost být bez roušek. To se samozřejmě netýká třeba zastávek MHD nebo rušných ulic. Víc bych ale nyní neudělal, byla by škoda se zase vrátit o měsíc zpět," sdělil Jaroslav Flegr pro ŽivotvČesku.cz s tím, že prioritou je návrat žáků do škol, kdežto otevírání obchodů a služeb za prioritu nepovažuje.
"Snažil bych se vrátit žáky do škol. Je třeba navýšit kapacity testování tak, aby se žáci mohli vracet v maximální možné míře, ale vždy pod podmínkou testování," řekl profesor Univerzity Karlovy a dodal, že testování je klíčem k uvolňování.
"Všude, kde je možné testovat, se můžeme vracet k normálnímu životu. Stejně mohou postupovat i služby, často ani tam není problém zákazníky otestovat. Řekl bych, že ti, kteří testování dokážou zajistit, mají mít přednost v rozvolňování. A týká se to i pořadatelů kulturních a sportovních akcí. Je to v zájmu nás všech - čím víc lidí dokážeme otestovat, pokud možno PCR testy, tím rychleji se všichni vrátíme k normálnímu životu," dodal Jaroslav Flegr pro ŽivotvČesku.cz s tím, že pokud bude epidemie dále ustupovat, může příhodná doba pro otevírání obchodů nastat na přelomu dubna a května.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.