Rusové jsou lajdáci, zlobí se vědci. Sputnik V je nebezpečný, Česku chybí dokumenty. Biolog ho analyzoval
Ruská vakcína Sputnik V nemá v EU dobré renomé. Státní úřad pro kontrolu léčiv (SÚKL) není schopný vakcínu zkoumat, protože nedostal potřebné dokumenty. Podle některých vědců je nutné Sputnik V zakázat, protože obsahuje živý virus schopný replikace. Vědci hovoří o ruském lajdáctví. Genetik a mikrobiolog pro ŽivotvČesku.cz popsal, jak vakcína funguje. "Vakcína Sputnik V je odvozena od lidských adenovirů Ad26 (v první dávce) a AD5 (v druhé dávce). U Sputniku V jde vlastně o 2 vakcíny," vysvětlil Ivan Hirsch pro ŽivotvČesku.cz.
Velkým zastáncem vakcíny Sputnik V je v Česku prezident Miloš Zeman. Ten dokonce tlačil na odvolání ministra zdravotnictví Jana Blatného, který Sputnik bez evropského schvalovacího procesu do České republiky pouštět nechtěl. Miloš Zeman nakonec prosadil, že Blatný na ministerstvu skončil a nahradil ho Petr Arenberger, který je ruské vakcíně nakloněn.
Vakcínu měl posoudit Státní úřad pro kontrolu léčiv (SÚKL), není toho ale schopen. Ředitelka lékového úřadu Irena Storová uvedla, že SÚKL dostal dokumenty, které k posuzovacímu procesu nestačí. "Žádný oficiální proces pořád nezačal, neobdrželi jsme žádnou žádost o provedení klinické studie," sdělila Irena Storová Radiožurnálu. Úřad podle ní prostudoval a opřipomínkoval dodané materiály "Naše připomínky jsme předali a nemáme na ně žádnou zpětnou vazbu," dodala Irena Storová.
Problémy s ruskou vakcínou má také Brazílie. Brazilský regulační úřad Anvisa zakázal dovoz Sputniku do země, protože vakcína obsahuje živý adenovirus, který je schopen se v lidském těle replikovat. Americká viroložka Angela Rasmussenová zjistila, že Rusové zapomněli vymazat protein E1.
"Tvůrci vakcíny u Ad5 očividně zanedbali vymazání proteinu E1. Takže vakcinace Sputnikem V znamená, že budete nakaženi živým virem, který bude schopen se v těle replikovat," vysvětlovala na Twitteru americká viroložka Angela Rasmussenová s tím, že jde o selhání a lajdáctví.
Они обалдели!
— Dr. Angela Rasmussen (@angie_rasmussen) April 28, 2021
The Sputnik V vaccine Ad5 vector is evidently replication competent. The makers apparently neglected to delete E1, so getting this vaccine means being infected with live adenovirus 5.
Hence Brazil’s regulator correctly rejected it.https://t.co/oNojQI38bi
Sputnik V podobně jako AstraZeneca patří mezi tzv. virové vektorové vakcíny, které využívají upravený adenovirus jako nosič potřebné genetické informace. Jak vakcíny fungují pro ŽivotvČesku.cz vysvětlil genetik a mikrobiolog Ivan Hirsch.
"V obou případech jde o "adenovirové vektorové vakcíny". V elektronovém mikroskopu mají tyto vakcíny nerozlišitelnou architekturu adenovirové částice. Při podrobnější analýze však zjistíme, že tyto částice budou v detailu různé a budou různě rozpoznávány imunitním systémem. Je to tím, že vakcína AstraZeneca je odvozena od šimpanzího adenoviru, zatímco vakcína Sputnik V od lidských adenovirů Ad26 (v první dávce) a AD5 (v druhé dávce). U Sputniku V jde vlastně o 2 vakcíny, odkud je odvozen název celé vakcíny. Obal adenovirové částice slouží výhradně k dopravě aktivní součástí vakcíny, která je ukryta uvnitř částice, a ne k vlastní imunizaci. Konstruktéři obou vakcín si dali záležet na tom, aby vybrali adenoviry s nimiž lidský imunitní systém má minimální zkušenosti. AstraZeneca používá úmyslně adenovirus šimpanze a Sputnik V využívá úmyslně dvou rozdílných adenovirových obálek, aby první dávka vakcíny neindukovala imunitní odpověď proti druhé. Jinak by se mohlo stát, že by imunitní systém vakcinovaného jedince virové částice zničil dříve než by byly schopny přepravit aktivní součást vakcíny do buněk. Tím veškerý rozdíl mezi oběma vakcínami končí," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Ivan Hirsch.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.