Reklama:

Primář z infekčního oddělení popsal, jaké jsou nejčastější potíže po prodělání covidu-19 a jak se řeší

Covid-19 - Ilustrační snímek
Covid-19 – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 30. 4. 2021

Současná epidemie má kategorii nemocných, jejich obtíže jsou spojené zejména se závažným proděláním covidu-19. Jde o takzvané »postcovidové« pacienty. Jsou to lidé, kteří i tři až čtyři měsíce po překonání choroby hlásí určité obtíže. "Rekonvalescence po covidu je určitě delší než u jiných virových a respiračních infekcí," řekl pro ŽivotvČesku.cz respektovaný odborník - primář z Masarykovy nemocnice Pavel Dlouhý s tím, že následky covidu nejsou rozhodně příjemné, ale týkají se jen zlomku lidí.

Reklama:

Pacienti vyléčení z covidu-19 si i několik měsíců po prodělané nemoci nejčastěji stěžují na přetrvávající dušnost či bolesti na hrudníku. Tyto příznaky mohou signalizovat postižení plic nebo srdce.

"Postcovidová tématika se velmi přeceňuje. Ono se dopřává sluchu spíše těm, kteří straší následky a popisují, kolik bude selhaných srdcí a děravých plic a už méně se hovoří o tom, že z těch 1,5 milionů nakažených se naprostá většina uzdravila. Říkáme dokola jedno a to samé. Rekonvalescence po covidu je určitě delší než u jiných virových a respiračních infekcí. Je prostě potřeba počítat s tím, že pacienti se mohou déle zadýchávat, může je pobolívat tělo, mohou mít nějaké psychické následky, jako jsou poruchy spánku a podobně. To spektrum následků může být poměrně široké. Zejména pak snížená výkonnost a únava, někdy dva až tři měsíce," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz Pavel Dlouhý, které z následků po prodělání covidu se objevují nejčastěji.

Reklama:

Dalšími častými příznaky jsou bolesti hlavy, kloubů, bolesti na hrudníku, potíže se spaním, nemožnost se soustředit, poruchy paměti a případně i vypadávání vlasů nebo kožní problémy. Častá je také ztráta chuti a čichu.

"Jsou pacienti, kteří prodělali závažný zánět plic a je tu skupina lidí, kteří budou mít následky na těch plicích, ale z toho procenta lidí, kteří prodělali pneumonii covidovou, se to týká jen zlomku lidí. A je potřeba těm pacientům poskytnout péči. Hlavním, kdo se o ně musí postarat, jsou praktičtí lékaři, jsou na to připraveni, jsou vyškoleni a pokud to nezvládnou, tak je budou odesílat ke specialistům. To hlavní postižení je postižení plic, to je dominantní, ale nestrašil bych tím, že tady budeme mít zástupy invalidů," zdůraznil primář z Masarykovy nemocnice s tím, že takzvaný postcovidový syndrom může postihnout všechny pacienty bez rozdílu věku.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: