Bez očkování na dovolených určité riziko bude, říká Roman Prymula. Promluvil o covid pasech
V Česku se začalo očkovat koncem loňského prosince a od té doby bylo podáno přes 3,8 milionu dávek. Plně očkováno je téměř 1,1 milionu lidí, tedy zhruba desetina obyvatel. Řada odborníků má obavy, že s tím, jak epidemie brzdí, někteří budou považovat očkování za nedůležité. Zejména v rámci dovolených je očkování velkým benefitem. "Co je zcela podstatné, aby lidé na dovolenou se očkovali," řekl pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Roman Prymula (57) s tím, že právě různé varianty viru mohou představovat určité riziko.
EU s postupujícím očkováním proti covidu-19 chystá letní oživení cestovního ruchu, které patří k nejzasaženějším odvětvím. Na žádost zvláště jihoevropských států, které doufají v návrat turistů, pracuje unie na společném certifikátu. Jednodušší cesty přes hranice, které nyní výrazně komplikuje nákaza, by s ním měli mít lidé očkovaní, s negativním testem či s protilátkami po prodělání nemoci.
"Co je zcela podstatné, aby se lidé na dovolenou očkovali. My teď budeme narážet na to, že řada lidí už si myslí, že je vyhráno, že není potřeba se očkovat, ale ono to tak není. Očkovat bychom se měli, protože přichází doba, kdy na těch dovolených určité riziko bude," řekl svůj pohled bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula s tím, že riziko představují mutace viru.
Vyjednávání o takzvaných covidových pasech, které by chtěla Evropská unie vydávat lidem už před začátkem letní turistické sezóny, narazilo na sporné body. Europoslanci přitom požadují, aby země zajistily pro účely certifikátu bezplatné testování. Zatímco očkování je totiž v unijních zemích bezplatné, testy před cestami do zahraničí se většinou platí. To by podle europoslanců mohlo diskriminovat lidi, kteří se nemohou nebo nechtějí očkovat. Na problém by mohly narazit například rodiny s dětmi, u nichž se zatím s očkováním nepočítá a musely by se před cestou testovat.
"Covid pas v nějaké podobě nastane a uvidíme, jaká bude jeho praktická účinnost. Nepochybně tady bude diskuze, zda to není dělící společnost na dvě kategorie, tedy že jedna je očkovaná a druhé ne. Osobně si ale myslím, že to je korektní takto postupovat a doufejme, že to nějak takto postaveno bude," dodal pro ŽivotvČesku.cz Roman Prymula.
Unijní státy by se s europoslanci chtěly na konečné podobě certifikátu dohodnout před koncem května, aby mohly být jeho parametry schváleny během června. Shoda panuje například na tom, že osvědčení bude obsahovat co nejméně osobních údajů, bude zdarma v digitální či papírové podobě. Zároveň nebude nutnou podmínkou pro cesty přes hranice, ale pouze je usnadní. Do systému by EU chtěla zapojit také mimounijní země.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.