Přibývá lidí, kteří během pandemie nadměrně pijí alkohol. Karel Nešpor vysvětlil, co za tím stojí
Studie týmu Petra Winklera z Národního ústavu duševního zdraví poukázala na to, že přibývá lidí, kteří si během pandemie zvykli pít doma. Počet lidí, kteří pravidelně každý týden a častěji pili nadměrné množství alkoholu, se zvýšil o 60 procent. "Pro řadu lidí pandemie pochopitelně představovala rozvolnění životního stylu, když člověk nemusí vstávat další den do práce, tak jeho večer vypadá jinak, než kdyby věděl, že musí být v 7 hodin ve svém pracovišti. Další faktor je pochopitelně stres," uvedl pro ŽivotvČesku.cz psychiatr specializovaný na léčbu návykových nemocí Karel Nešpor (68).
Kromě zvýšení počtu lidí, kteří pravidelně každý týden a častěji pili nadměrné množství alkoholu, je problémem i fakt, že zhruba 20 procent dospělé populace pije rizikově a z toho třetina si už alkoholem ničí fyzické i psychické zdraví. Pandemie životy lidí ale neovlivnila jen v nepříznivém slova smyslu, psychiatr Karel Nešpor ovšem připouští, že negativní faktory převažují.
"Je zajímavé, že pití alkoholu neproběhlo v celé populaci rovnoměrně. Ti, kteří pili nadměrně už před pandemií, začali pít ještě víc. Ti, co pili zdrženlivě nebo abstinovali, tak abstinovali dál a dokonce přibylo abstinentů. Pro řadu lidí pandemie pochopitelně představovala rozvolnění životního stylu, když člověk nemusí vstávat další den do práce, tak jeho večer vypadá jinak, než kdyby věděl, že musí být v 7 hodin ve svém pracovišti. Další faktor je pochopitelně stres. Na druhou stranu ale vzrostl zájem o zdravé potraviny a podle studie z Velké Británie v době pandemie ubylo lidí, kteří kouří. Je totiž jasné, že pití alkoholu a kouření zhoršují průběh onemocnění covid-19," řekl pro ŽivotvČesku.cz Karel Nešpor.
Lidé sice začali více pít, ale na druhou stranu se další více starají o své zdraví. Velký vliv na životní styl lidí má jejich ekonomická situace. "Těch vlivů negativních i pozitivních je víc a vstupují spolu do interakcí. Rizikových faktorů bylo víc, ale ochranní činitelé jsou tam také, zejména větší péče o zdraví a také ekonomické ohledy. Když má zodpovědný člověk málo peněz, použije je spíše na rodinu než na alkohol," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz uznávaný psychiatr.
Osoby, které mají problém s nadměrným pitím alkoholu a chtějí ho vyřešit, mají hned několik možností. Zvládnout to mohou i svépomocí, pokud si ale myslí, že by na to nestačili, nabízí se řada jiných způsobů.
"Na mém webu je volně ke stažení manuál svépomoci, plus je tam rukopis knihy Zůstat střízlivý, což je obsáhlejší materiál. Svépomoc může být užitečná u lidí, kteří pijí nebezpečně nebo už škodlivě, ale ještě se u nich nevytvořila závislost. Tam, kde se vytvořila, je většinou nutná soustavnější spolupráce. Dobré zkušenosti jsou s Anonymními alkoholiky, kteří v době pandemie dosud fungují online, samozřejmě až povolí protiepidemická opatření, začnou se zase scházet živě. To je už poměrně intenzivní forma pomoci, kam mohou lidé chodit i třikrát denně, včetně víkendů. Pokud to někdo myslí vážně a chce svůj problém zvládnout diskrétně, je toto vhodné řešení. Kdyby to nestačilo, existují specializované ambulance a pak pobytová léčba, ta ale nenahrazuje nic z toho předchozího. Může člověka připravit na léčení ambulantní nebo za pomoci Anonymních alkoholiků," doplnil pro ŽivotvČesku.cz psychiatr specializovaný na léčbu návykových nemocí.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.