Bývalý elitní policista Robert Šlachta: Má práce nebyla příjemná. Babiš mě nenávidí, ale to mě nezastaví, říká
Jeho policejní kariéra trvala téměř třicet let a dlouhých osm let zastával funkci ředitele Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ). Jméno Roberta Šlachty (49) je spojeno mimo jiné také s řešením známé kauzy »Nagyová«, která vedla dokonce k pádu vlády tehdejšího premiéra Petra Nečase (56). Bývalý elitní policista má za sebou úspěšnou kariéru, která mu v životě hodně dala, ale také vzala. V lednu 2021 založil politické hnutí Přísaha, což sám považuje půl roku před volbami za hrdinství, ale s odvahou jde do toho. "Nazval jsem to Čas na odvahu, protože nastal čas na spravedlnost. Babiš a všichni dokola mě nenávidí, ale myslím si, že je to dobře a lidé na to pak slyší. Musíme na to »mít koule«," řekl v rozhovoru pro ŽivotvČesku.cz.
V letech 2008 až 2016 jste zastával funkci ředitele Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu - celkem tedy 8 let. To není krátká doba, co pro vás bylo na tak vysokém a zodpovědném postu nejtěžší?
Nejtěžší bylo sehnat ty správné lidi. Musím říct, že to bylo na jednu stranu nejtěžší, na druhou stranu to beru jako své největší »vítězství«. Když si vzpomenu, jaké kauzy se dělaly – ať už to byla Nagyová nebo kauzy zavánějící politikou, korupcí a z toho útvaru nikdy nic nevyšlo ven. Lidé drželi, táhli spolu a nebáli se. To pro mě bylo nejlepší. Za nejtěžší považuju odpovědnost za to, na čem jsme pracovali a co jsme dělali. Je nutné si uvědomit, jakými kauzami jsme se zabývali. Dnes se nedělají ekonomické kauzy, korupce, zkrátka vůbec nic. Pro mě bylo docela úsměvné, když jeden představitel naší vlády zmínil, že teď korupce není, protože nejsou žádné kauzy. Tak ještě aby byly, když policie nefunguje. To je potom úplně špatně a myslím si, že to byl jeden z důvodů, proč došlo ke slučování útvarů. Jinak má práce nebyla vůbec příjemná, nazval bych to až tak, že byla v jistém ohledu hnusná. Ale pravdou je, že i když jsem z funkce pryč asi 5 let, člověk tím policistou zůstane napořád.
Vydal jste knihu Třicet let pod přísahou. Nově teď spatřila světlo světa druhá publikace. Jak jste se ke psaní dostal?
Dostal jsem nabídku z knižního vydavatelství po první knížce, kterou jsem psal, když jsem odešel ze služeb. Bral jsem to symbolicky jako ukončení životní kapitoly ve státních službách, tehdy jsem třeba ještě vůbec nepřemýšlel o politice. Chtěl jsem si »vyčistit stůl« a trošku se srovnat s tím, že už nebudu policistou nebo celníkem, proto jsem ji napsal. Měla docela úspěch, prodalo se asi 100 000 výtisků, a protože nakladatelství hledalo tituly, dostal jsem další nabídku. Kamarádka Bára Nesvatbová, která je novinářka a spisovatelka, mě seznámila s bývalým šéfredaktorem Esquire Jiřím Rothem. Naskytla se nám možnost, že se mnou bude jezdit autem po republice a bude se mi věnovat a starat se také o fotky. Druhá kniha není jako jednička, ale popisuje vznik politického hnutí Přísaha a proč jsem do politiky šel. Je to spíše takový Instagram, fotoreportáže, které mají asi 60 stran textu – jak se mnou mluvil a také jak to hodnotil on sám. Vyšla před dvěma týdny. Zatím to vypadá dobře, tak uvidíme, jaké budou ohlasy. Musím se pochlubit, že jsme vyhráli s audioknihou cenu čtenářů a posluchačů. Šel jsem do toho po hlavě, čím víc to neumíte, tím je to jednodušší (směje se).
Zmínil jste politické hnutí Přísaha, které vzniklo v lednu letošního roku. Budete s ním kandidovat v říjnových volbách do Poslanecké sněmovny. Proč jste se rozhodl jít do politiky a založit stranu?
Jak jsem dopsal knihu a dostala se do světa, začaly mě kontaktovat knihovny a města, jestli bych nechtěl udělat debatu nad knihou. Jakmile se začala prodávat, docela rostl zájem. Zkusil jsem vyjet na pár debat, na které chodilo kolem 100 až 150 lidí. Ti mě začali vyzývat, protože je hrozně štvala situace ve státě. Po skoro 30 letech policejní kariéry už jsem byl trochu unavený, nemám vlastní rodinu, žil jsem pořád na ubytovně, tak se mi do toho úplně nechtělo. Dá se říct, že jsem půl roku přemýšlel, jestli do toho vůbec jít, nebo ne. Jdu tam se svým jménem a »ksichtem« – se vším všudy. Někdy v září, jak v Česku začala druhá vlna koronaviru a Babiš začal »patlat« svá opatření, usoudil jsem, že snad ještě nejsem tak starý a mohu to zkusit. Přispěli k tomu ti, které kolem sebe mám, ale také ohlasy lidí na mou osobu. Proto jsem se rozhodl, že do politiky půjdu a zkusím to. Pořád jsem to cítil jako službu občanům, kterou jsem vykonával téměř 30 let u policie. Teď objíždím celou republiku, mluvím a debatuju s lidmi – chodí za námi a vnímám, že to má nějaký smysl. To byly důvody vstupu do politiky. Jak premiér Babiš, tak Jan Hamáček jsou pro mě zklamáním a říkal jsem si, že sedět u piva nebo jet na dovolenou umí každý. Nazval jsem to Čas na odvahu, protože nastal čas na spravedlnost. Babiš a všichni dokola mě nenávidí, ale myslím si, že je to dobře a lidé na to pak slyší. Uvidíme, jak to dopadne u voleb, protože založit hnutí a za půl roku jít do voleb, to je taky troufalé hrdinství (směje se). Musíme na to »mít koule«, protože sedět za stolem, jen mluvit a na všechno nadávat… Lidé jsou hrozně frustrovaní a naštvaní, ale že by pro změnu něco udělali, to se jim moc nechce.
Vím, že odchod od policie pro vás nebyl snadný. Tolik let ve státní službě, kdy jste práci obětoval v podstatě všechno.
U policie jsem sloužil přes 26 let, poté jsem byl tři roky ve služebním poměru u celníků a k dovršení 30 let mi zbývalo asi 5 měsíců. Když jsem v roce 2016 skončil u policie, byl jsem workoholik tělem i duší - dal jsem práci úplně všechno, takže to s tím odchodem nedopadlo úplně dobře. Nakonec mi pomohli celníci, kteří se o mě postarali a trochu mě z toho vytáhli, ale teď už je to dávno v pořádku.
O Robertu Šlachtovi:
● Vystudoval střední zemědělskou školu a poté pokračoval na vysoké škole v oboru sociální pedagogika - studium završil magisterským titulem na Pedagogické fakultě Masarykovy Univerzity.
● Začínal jako řadový policista a vypracoval se až do vysoké funkce šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), který vedl 8 let od roku 2008.
● Byl v pořadí 2. ředitelem ÚOOZ, před ním policejní útvar vedl bývalý ministr vnitra Jan Kubice (67).
● Od listopadu 2019 zastával post zástupce generálního ředitele Celní správy České republiky.
● Politické hnutí Přísaha založil na začátku roku 2021 a míří s ním do podzimních voleb.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.