Někoho covid zabije, jiný si ho ani nevšimne. Záleží, kolik dětské imunity v lidech zůstalo, říká imunolog
Každé lidské tělo reaguje na setkání s koronavirem jinak. Někteří lidé si ani nevšimnou, že se s virem setkali, jiní končí v nemocnicích a bojují o život. Imunolog Jiří Šinkora pro ŽivotvČesku.cz říká, že hlavním kritériem, který určí průběh nemoci, je věk. Jiří Šinkora také vysvětlil, proč jsou malé děti proti koronavirům odolné. "Dětská imunita postupně vyhasíná. Vyhasíná individuálně. Všichni jsme sice jeden druh, ale každý jedinec je jiný," popsal imunolog pro ŽivotvČesku.cz.
Imunolog Jiří Šinkora patří k odborníkům, kteří očkování dětí proti koronavirům považují za nadbytečné. Dětská imunita je podle imunologa natolik silná, že děti jsou mimo ohrožení. Právě dětská imunita podle Jiřího Šinkory stojí za tím, jak si lidské tělo konkrétního jedince s napadením organismu poradí. Dětská imunita s věkem vyhasíná. Čím je daný člověk starší, tím je ohroženější.
Redaktoři ŽivotvČesku.cz se Jiřího Šinkory zeptali, proč u některých lidí má nemoc závažný průběh, zatímco jiní lidé ani neví, že se s koronavirem setkali.
"Především to souvisí s věkem, to je rozhodující faktor. Koronaviry jsou viry, které žijí na sliznicích. Je známo, že v sobě máme integrované již čtyři, toto je pátý. Neviděl jsem jediný důkaz ani hypotézu, že by SARS-CoV-2 byl o cokoliv nebezpečnější, nebo měl jiné mechanismy, než mají další 4 koronaviry. Potíž je v tom, že když napadne malé dítě, tak to se s tím vypořádá stejně jako s každým jiným virem - zabije ho svými T-buňkami, kterých vyrábí podle odhadu miliony denně. To jsou buňky, které tělo produkuje jako ochranu před okolím. Tato dětská imunita vyhasíná s nástupem puberty, tělo nemá dostatek volné energie, aby ji mohlo »vyplácat« na poliferaci (množení) buněk. Když jste dítě, tak se o vás buňky »starají«. Když přicházíme do reprodukčního věku, potřebujeme energii na rozmnožování, lov, atd. V tu chvíli se to vypíná a tělo začíná spoléhat na to, že už má imunitu proti tomu, co již dříve přečkalo. V nějakých 12 až 14 letech, to nedokážu přesně odhadnout, dochází k přepnutí imunity na paměť - na známou historii. Dětská imunita postupně vyhasíná. Vyhasíná individuálně. Všichni jsme sice jeden druh, ale každý jedinec je jiný. Dětská imunita vyhasíná od těch 12 let. Někomu vyhasne ve 40, jinému v 70. O tom se vůbec nediskutuje, jak moc se lišíme v tom, kolik dětské imunity si s sebou neseme do dalšího života. Podle mě ta kategorie 65+, kde se ukázalo, že tento nový koronavirus je hodně nebezpečný, je právě to období, kdy je dětská imunita už vyhasnutá," popsal imunolog pro ŽivotvČesku.cz, proč jsou senioři nejvíce ohroženou skupinou.
"Zásadní je, jak se konkrétní tělo dokáže bránit. Možná vám v těle stačí jediná »zabíjecí« buňka, která ten virus rozpozná, začne se množit a zabije ho. Buď tu buňku máte, nebo nemáte. Když jste dítě, tak jich máte miliony, když jste starý člověk, tak jich máte třeba jen deset. V okamžiku, kdy ten virus nedokážete zastavit na sliznicích, tak pronikne do těla a přichází druhá šance - to je tvorba protilátek. Ta trvá 14 dnů a je pak otázkou, zda dostanete dostatek času. Takže otázka, zda skončíte na ventilátorech, je o tom, zda virus dokážete rozpoznat včas," vysvětlil Jiří Šinkora obranné mechanismy v lidském těle. Podle imunologa také záleží, s jak vysokou dávkou viru se člověk setká.
"Málo se mluví o tom, že to není jen kvalitativní věc, zda infekci dostanete, či nedostanete. Je to také kvantitativní věc - tedy jak vysoká je infekční dávka. Je obrovský rozdíl, zda na vás někdo kýchne tisíc partikulí toho viru, nebo sto tisíc. To je ten startovní bod. On je rozdíl, když vám ten virus napadne 100 buněk nebo 10 tisíc buněk. Startovní bod může rozhodovat o tom, jaký bude mít infekce průběh. Těch obránců (»zabíjecích« buněk) máte v těle omezené množství. V tu chvíli se rozdávají karty, jaký bude průběh," dodal pro ŽivotvČesku.cz uznávaný imunolog.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.