Reklama:

Roman Prymula promluvil o přeočkování, kdy se odloží respirátory a nebezpečí indické mutace

Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula
Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula
Foto: Nextfoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 28. 5. 2021

Epidemie má nadále klesající trend, kdy počet nově potvrzených případů nemoci covid-19 v Česku byl ve čtvrtek opět nejnižší za všední den od loňského 1. září. Přibylo 505 nakažených, což je zhruba o čtvrtinu méně než před týdnem. I když se zdá, že epidemie nového typu koronaviru je v konečné fázi, epidemiolog Roman Prymula (57) pro ŽivotvČesku.cz upřesnil, jaká je realita v souvislosti s šířením viru. V rozhovoru promluvil nejen o přeočkování, ale rizicích nových variant viru.

Reklama:

Epidemie má stále klesající trend, čím je to způsobeno?

Příčin je řada. Poměrně dlouhou dobu byla uplatňována tvrdá restriktivní opatření a postupně se snižovala nálož viru v populaci. K tomu přispělo i intenzívní testování ve firmách. Druhým faktorem je skutečnost, že významná část populace již je očkována minimálně jednou dávkou. Dalším faktorem je pak narůstající imunita v populaci v důsledku prodělaného onemocnění. Kombinace těchto faktorů vede nepochybně k zásadnímu poklesu čísel.

Reklama:

Může se tento příznivý trend změnit, tedy mám na mysli, že by se vzedmula nekontrolovatelná vlna?

Pokud současný stav nebude ovlivněn příchodem nějaké nebezpečné mutace, už by nemělo dojít k tak masívnímu nárůstu, jaký byl zaznamenán v druhé a třetí vlně. Bohužel hrozba mutací je poměrně vysoká. Největší pramení z mutace indické, která se v populaci intenzivně šíří a účinnost vakcín je výrazně nižší. Například po jedné dávce vakcíny Pfizer/Biontech, která má jinak nejlepší výsledky, dosahuje pouhých 30 procent.

Ve společnosti začíná převažovat pohled na situaci tak, že lidé očekávají odložení ochrany nosu a úst. Dojde podle vás k tomu?

Očekávání jsou skutečně vysoká. V zevních prostorech už se roušky nenosí vůbec a tento trend se posunuje i do prostor vnitřních. Zde bych raději ještě varoval před úplným optimismem. Právě indická mutace nás zatím ještě neopravňuje sundat roušky všude. Přinejmenším je to rizikové.

Opakuje se to, co se dělo před rokem. Tedy, že počty nakažených se nadále snižují a lidé mají pocit, že je po epidemii. Dá se predikovat, jak to bude po létě?

Opět je možno pouze spekulovat. Jistě dojde k určitémů nárůstu, ten by ale měl být kontrolovatelný. Problém může být zavlečení indické či jiných mutací, pak by hrozilo to, co už dobře známe.

Stále je velkým tématem imunita po očkování a přeočkování. Platí nadále, že přeočkování by se mělo uplatňovat jednou ročně?

Myslím si, že imunita po očkování proti viru, na který byla vytvořena, je delší. Bohužel však přicházejí neočekávané mutace, které nefungují na všechny vytvořené protilátky, a proto jsou nutné výrazně vyšší hladiny. To je důvodem úvah o přeočkování jedenkrát za rok, ale i dříve. Pokud by cirkulace viru významně poklesla, vytvářelo by se mnohem méně mutant a možná by stačilo přeočkovávat pouze jednou za dva roky.

Zmizí podle vás vir zcela z populace, podobně jako letos tomu je u chřipky?

Vir z populace bohužel nezmizí a ještě dlouho s ním budeme koexistovat, ale už by nad námi neměl mít navrch.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: