Roušky v MHD v období respiračních onemocnění navždy? Adam Vojtěch nastínil, jak by to mohlo být
Pandemie nového typu respiračního onemocnění covid-19 zastihla svět naprosto nepřipravený. Vir SARS-CoV-2 dokázal život na planetě na dobu delší než rok prakticky paralyzovat. Ukázalo se, že efektivní zbraní není jen očkování, ale prevence, kterou je třeba nošení ochrany úst a nosu. Vlivem opatření, kdy se roušky či respirátory plošně uplatňovaly, z populace zmizela chřipka a jiné respirační viry. Nastává tak debata, zda by se nošení roušek mohlo uplatnit plošně i do budoucna v období, kdy respirační viry »řádí« nejvíce. "Jestli to bude povinnost či doporučení, a řada lidí se takto bude chtít do budoucna chránit, o tom se povede debata," řekl pro ŽivotvČesku.cz ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (34).
Kvalitní prevence je možností, jak zdravotnictví může ušetřit miliardy korun za zdravotní péči. Epidemie chřipky přichází každoročně, obvykle v lednu nebo na počátku února. Onemocní až deset procent dospělých a pětina dětí. Letos o chřipce nebyla zmínka. "Jednoznačně vidíme v souvislosti s chřipkou pozitivní vliv roušek a respirátorů, kdy chřipka byla velmi limitována ve stávající sezoně," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Roman Prymula, co způsobilo, že chřipka nezkomplikovala současnou pandemii covidu-19.
Podle respektovaného odborníka ovšem chřipka v populaci udeří později. "Protože jistě nebudeme nosit tyto ochranné pomůcky po zbytek života, nemoc se zase vrátí," zdůraznil pro ŽivotvČesku.cz odborník.
Právě nošení roušek či respirátorů by do budoucna mohlo být v období, kdy se v populaci koncentrují respirační viry, dobrým pomocníkem. "Je pravda, že roušky a respirátory jsou nový fenomén, kdy ale v asijských zemích je to standardní způsob ochrany. Na druhou stranu je fakt, že vlivem nošení ochrany nosu a úst třeba není v populaci tolik respiračních virů. Ale jestli to bude povinnost či doporučení, a řada lidí se takto bude chtít do budoucna chránit, tak se o tom povede debata. Ale spíše to bude na doporučení a věřím tomu, že řada lidí bude do budoucna roušky automaticky nosit. Trochu bych si přál, aby nám ta zkušenost s pandemií dala nějaké návyky ve formě 3R, tedy roušky, ruce, rozestupy. Jsou to věci, které tu v minulé době nebyly, ale pandemie nám ukázala, že jde o základ prevence. Přál bych si, aby tyto návyky zakořenily ve společnosti a nemuselo nic takového být ukládáno jako povinnost," řekl pro ŽivotvČesku.cz ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.
Od začátku epidemie loni v březnu se novým typem koronaviru v Česku prokazatelně nakazilo více než 1,66 milionu lidí. Přibližně 97,5 procenta z nich už se uzdravilo. Naopak 30 119 lidí s covidem zemřelo.
Zpomalování epidemie se projevuje i v nižší zátěži českého zdravotnictví. V pondělí bylo v nemocnicích 529 pacientů s covidem, z nichž 92 bylo ve vážném stavu. Ve srovnání se stejným dnem o týden dříve klesl počet hospitalizací téměř o dvě pětiny. Údaje ale nezahrnují pacienty, kteří se z nemoci sice vyléčili, jejich stav ale nadále vyžaduje nemocniční péči.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.